Łączna wartość kontraktu wynosi 410 mln zł brutto. Zmodernizowane wagony wkrótce będą jeździć jako wagony przedziałowe drugiej klasy, będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce.

Spółka podała, że przedmiotem umowy z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu jest wykonanie naprawy okresowej wraz z modernizacją i przeglądem 60 wagonów typu 111A. Umowa przewiduje także prawo opcji na kolejne 30 wagonów, z którego skorzystało PKP Intercity.

Pasażerowie zmodernizowanych wagonów skorzystają w nich z wygodnych foteli, klimatyzacji, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Jak podano w komunikacie prasowym, komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu zapewni zabudowa nowoczesnych wózków. W wagonach zainstalowane zostaną wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

"Decyzja o skorzystaniu z prawa opcji na kolejne 30 wagonów z pewnością przyczyni się do realizacji celu, którym sobie stawiamy, czyli najwyższej jakości świadczonych usług. Podróżni jeszcze w tym roku będą mieli okazję doświadczyć pierwszych efektów modernizacji wagonów, które wykonuje dla nas polski producent" – powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

PKP Intercity realizuje obecnie największy program inwestycyjny w historii spółki "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji", którego celem jest m.in. zakup i modernizacja taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe spółka przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.

"Realizujemy obecnie wielki program modernizacji polskiej kolei, na rekordową skalę. Łącznie w linie kolejowe, dworce i tabor zainwestujemy około 100 miliardów złotych, a województwo wielkopolskie jest jednym z tych, które już mogą cieszyć się pierwszymi efektami prac" – powiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na modernizację wszystkich 90 wagonów FPS H. Cegielski ma 30 miesięcy od momentu podpisania umowy. Pierwsze z nich trafią do PKP Intercity jeszcze w tym roku.

"Bardzo nas cieszy, że PKP Intercity postanowiło skorzystać z prawa opcji i zmodernizować więcej wagonów. To bardzo dobra wiadomość dla naszej spółki, ale przede wszystkim dla pasażerów, którzy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach, korzystając z licznych udogodnień” – powiedział prezes H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych Hubert Stępniewicz.

Modernizacja w sumie 90 wagonów realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projekt „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w kwietniu 2018 roku.

Pozyskane środki w kwocie 402 mln zł są elementem największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny