"Z perspektywy globalnej październik był jednym ze słabszych miesięcy na rynkach. Indeks MSCI AC World stracił blisko -7,6 proc. – tak dużego spadku nie było ani w lutym, ani w marcu tego roku, kiedy przez rynki przetaczała się korekta. Słabszy październik to wzrost obaw inwestorów o szybsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed oraz rozczarowujące wyniki części spółek notowanych na Wall Street" - napisano w raporcie.

Jak wynika z raportu, na czele zestawienia ponownie znalazły się fundusze akcji tureckich (+1,2 proc.), mimo że sytuacja na rynku tureckim w ostatnich tygodniach nie była tak łatwa, jak we wrześniu, a indeks XU100 spadł o ponad -9,7 proc.

"Inwestorzy wciąż obawiają się o perspektywy dla tureckich aktywów (agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę dla 20 banków), jednak walucie sprzyjało uwolnienie amerykańskiego pastora (Andrew Craiga Brunsona - przyp. PAP) oraz możliwość zniesienia sankcji przez USA" - dodano.

Zgodnie z raportem, zyskiwała część funduszy inwestujących w polskie papiery dłużne, wśród których najlepiej wypadły rozwiązania skupiające się na obligacjach skarbowych (średnia stopa zwrotu wyniosła +0,2 proc.).

Reklama

"Najwięcej zarobił Ipopema Dłużny (Ipopema SFIO), którego październikowy wynik to +0,5 proc. Na plusie znalazły się również fundusze o strategii "uniwersalnej" i pieniężne" - dodano.

Najgorzej w zestawieniu wypadły rozwiązania lokujące środki w akcjach azjatyckich (bez Japonii), które straciły ok. -8,3 proc., czego powodem miała być słabość chińskiej giełdy.

"Shanghai Composite Index spadł o -7,7 proc., a CSI300 o -8,3 proc. To efekt słabszych odczytów dotyczących PKB oraz załamania na globalnych rynkach" - napisano.

Jak wynika z raportu, straty poniosły także fundusze akcji amerykańskich (średnia stopa zwrotu to -7,6 proc.), co stanowi najniższy miesięczny wynik od stycznia 2016 r.

"Traciły wszystkie główne indeksy – S&P500 spadł o -6,9 proc., przemysłowy Dow Jones o -5,1 proc., a technologiczny Nasdaq o -9,2 proc. Straty poniosły wszystkie fundusze wchodzące w skład tej grupy. Najgorzej wypadł Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO), którego wynik to -11,1 proc." - dodano.

Autorzy raportu wskazują sprzedaż akcji przez TFI, które ucierpiały w związku z aferą GetBack, oraz odwrót inwestorów od rynków wschodzących, jako powody słabości na polskim parkiecie w październiku (indeks WIG stracił -6,2 proc., mWIG40 spadł o -8,4 proc., blue chipy spadły o -5,8 proc.).

"W efekcie fundusze akcji polskich zakończyły październik na minusie – rozwiązania skupiające się na małych i średnich spółkach straciły średnio -7,0 proc., a te o strategii uniwersalnej -6,6 proc." - napisano.

>>> Czytaj też: Split payment: przymusowa dobrowolność, która może zaburzyć płynność finansową