"Moje stanowisko jest takie, że powinniśmy nie zmniejszać, lecz rozszerzać nasze kontakty z mediami zachodnimi, szczególnie z biznesem" - powiedział Kudrin, który jest obecnie szefem rosyjskiej Izby Obrachunkowej (odpowiedniczki polskiej NIK). Jak argumentował, celem jest podtrzymanie mimo wszystko kontaktów biznesowych, w tym kontaktów związanych z wypracowaniem nowych idei. Davos jest właśnie miejscem "pracy nad pomysłami, w tym dotyczącymi regulowania rynków, nowego podejścia" - powiedział były minister finansów.

"Uważam, że jednak powinniśmy w tym uczestniczyć" - dodał. "Jeśli chodzi o decyzje dotyczące naszych przedsiębiorstw i firm, to będziemy liczyć na to, że jest to tymczasowe i decyzje te zostaną anulowane" - powiedział Kudrin.

Wcześniej dziennik "Financial Times" podał, powołując się na źródła, że organizatorzy Davos faktycznie odmówili zaproszenia trzech przedstawicieli rosyjskiego wielkiego biznesu objętych sankcjami USA. Chodzi o Olega Deripaskę, Wiktora Wekselberga i Andrieja Kostina. "FT" podał, że trzech biznesmenów poinformowano, iż "nie będą mile widziani" na styczniowym forum.

Wcześniej wszyscy trzej regularnie gościli na Davos. Również i teraz - mimo sankcji USA - nie ma ograniczeń prawnych uniemożliwiających ich przyjazd. Jak podał rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na doniesienia "FT", odmowa zaproszenia trzech biznesmenów do Davos to wynik "wielkiej presji" Waszyngtonu na organizatorów. W kwietniu USA objęły Deripaskę, Wekselberga i Kostina sankcjami personalnymi.

Według "Wiedomosti" organizatorzy Davos mogą obawiać się, że zostaną objęci amerykańskimi sankcjami, jeśli przyjmą od osób znajdujących się na amerykańskiej "czarnej liście" opłaty za udział w forum.

Dziennik podał, że jedna z firm Deripaski oraz kierowany przez Kostina bank WTB (VTB) były partnerami strategicznymi Davos w 2017 roku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, komentując publikację "FT", że "Deripaska, Kostin i Wekselberg stali się tym, kim są, nie dzięki forum w Davos". Ocenił także, że szwajcarskie forum "nie jest jedynym na świecie" i że ma "bardzo silną konkurencję", w tym ze strony Rosji.

Pieskow potwierdził też, że Władimir Putin nie przyjedzie do Davos, ponieważ termin forum koliduje z grafikiem rosyjskiego prezydenta.

Forum w Davos odbędzie się w dniach 22-25 stycznia 2019 roku.

Majątek Wiktora Wekselberga w kwietniu br. szacowano na 12,4 mld USD. Biznesmen zajmował 10. miejsce na liście najbogatszych rosyjskiego magazynu "Forbes". Oleg Deripaska z majątkiem ok. 5,1 mld USD zajmował 23. miejsce na liście "Forbesa". Andriej Kostin jest prezesem zarządu WTB - jednego z największych rosyjskich banków.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)