Wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej poinformował w środę, że realizowane obecnie zamówienie jest elementem umowy podpisanej w marcu 2016 roku między Solarisem a francuskim operatorem transportu publicznego.

Całkowity budżet umowy ramowej wyniósł 20 mln euro i zakładał dostawę do 48 pojazdów. RATP właśnie zamówiło pierwszą część obejmującą 18 autobusów Solaris Urbino 18 CNG. Pojazdy te trafią do Francji na przełomie maja i czerwca 2019 r.

"Do napędzania przegubowych Solarisów producent wykorzysta silniki przygotowane do pracy z paliwem CNG oraz automatyczne skrzynie biegów wyposażone w program Eco. Taka konfiguracja jednostki napędowej pozwoli na uzyskanie znacznych korzyści ekologicznych poprzez redukcję emisji szkodliwych spalin do atmosfery” – poinformował Solaris.

Przegubowe gazowce wyposażone zostaną m.in. w klimatyzację, rozszerzoną wersję systemu gaszenia ewentualnego pożaru oraz w antynapadową, zamkniętą kabinę kierowcy. Autobus może jednocześnie pomieścić 101 osób, w tym 36 na miejscach siedzących.

Reklama

Pięć sztuk butli służących do magazynowania sprężonego gazu ziemnego, o pojemności 340 litrów każda, znajdzie się na dachu w przedniej części pojazdu. Taka ilość zgromadzonego paliwa pozwala na przejechanie około 400 km na jednym tankowaniu.

Doświadczenie firmy Solaris Bus & Coach S.A. w budowie pojazdów z napędem gazowym sięga 2004 roku. Do klientów w 13 europejskich państwach trafiło dotąd blisko 1,1 tys. pojazdów tego typu. Do tej pory wielkopolska spółka dostarczyła do Francji ponad 500 aut, z czego blisko 50 trafiło do Paryża.

>>> Czytaj też: Solaris sprzeda do 50 trolejbusów w Rumunii za blisko 115 mln zł