Przebudowa dotyczy 60-letniej linii relacji Bór – Suchedniów – Występa – Kielce Piaski, która przebiega przez sześć gmin i dostarcza prąd do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

"W miejsce blisko 140 przestarzałych betonowych słupów już dziś powstało ponad 60 nowoczesnych, stalowych konstrukcji. Do zakończenia prac brakuje niecałych czterech kilometrów linii. Długość zmodernizowanego dotychczas odcinka wynosi 24 km" – poinformowała w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie Anna Szcześniak z PGE Dystrybucja Skarżysko-Kamienna.

Podkreśliła, że poprzednia linia została wybudowana na niskich, betonowych konstrukcjach, które nie wytrzymywały naporu upadających drzew i szadzi, powszechnie występującej w tej części regionu. "Efektem były rozległe awarie, do których dochodziło najczęściej w okresie zimowym. W roku 2014 i 2016 w skutek uszkodzeń linii bez prądu pozostawało nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców" – dodała Szcześniak.

Przebudowa polegała na wymianie przestarzałych betonowych słupów i zastąpieniu ich nowoczesnymi konstrukcjami stalowymi. Napięcie linii, jej trasa oraz długość nie uległy zmianie. Zmieniło się natomiast miejsce posadowienia słupów oraz wysokość konstrukcji, zwłaszcza na obszarach leśnych. Dzięki temu przewody linii zostały wyniesione nieco ponad korony drzew, a jednocześnie nie było konieczności zwiększania wycinki lasu.

"Przebudowa, zastosowanie technologii nadleśnych słupów i unowocześnienie linii sprawią, że jeszcze tej zimy będzie ona znacznie bardziej odporna na uszkodzenia, a dostawy energii elektrycznej do domów pewniejsze" – mówił, cytowany w komunikacie dyrektor generalny PGE Dystrybucja Skarżysko Wojciech Nita.

Prace zostały zaplanowane w trzech etapach. Od czerwca modernizowany był fragment w Skarżysku i gminie Suchedniów. Od sierpnia prowadzone były prace na terenie gmin Zagnańsk i Łączna, ostatni etap, od października do grudnia obejmuje gminę Masłów i Kielce. Przebudowę zaplanowano w taki sposób, aby nie towarzyszyły jej żadne przerwy w dostawach prądu.

PGE planuje zakończenie prac do 20 grudnia.(PAP)

autor: Piotr Grabski