Czy powinniśmy podziękować ambasador Mosbacher? [OPINIA]

29 listopada 2018, 08:10 | Aktualizacja: 29.11.2018, 09:28
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Georgette Mosbacher

Georgette Mosbacherźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Po co ambasador Georgette Mosbacher przyjechała do Polski? Żeby pilnować interesów administracji Stanów Zjednoczonych i amerykańskich firm. Oburzanie się na to, jakimi robi to metodami, nie ma większego sensu, bo rozliczana jest ze skuteczności, a nie dyplomatycznej formy. Tym bardziej że nową formę działania USA na świecie nadał już dawno prezydent Donald Trump

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (45)

  • Brunet(2018-11-30 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Maciek Musiał zaskoczył mnie mega pozytywnie. Szczególnie, że większość z nas ma jego obraz z perspektywy rodzinki, a tutaj, no, no, rasowy aktor. Generalnie 1983 zapowiada się naprawdę dobrze. Od 30 listopada można go obejrzeć na Netflixie :) Jak coś to pierwszy miesiąc za darmo!

    Odpowiedz
  • Camille(2018-11-30 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Pierwszy polski serial na Netflix - no wreeeeszcie !!! Pierwsze dwa odcinki nie budują fabułę, ale potem… mega. Polecam wszystkim żeby piątkowy wieczór zaplanowali sobie z Netflixem.

    Odpowiedz
  • etyka(2018-11-29 22:42) Zgłoś naruszenie 90

    Czekam kiedy zaprotestuje przeciwko barbarzyńskim praktykom w polskich rzeźniach i potępi ubój rytualny.

    Odpowiedz
  • Raszid(2018-11-29 21:47) Zgłoś naruszenie 51

    Ludzie litości! Wy sami sie kompromitujecie wychwalając albo akceptując takie formy współpracy! Jak Trump potraktuje z buta to jest zły Trump, a jak tak potraktują Polskę to jest OK?! Honoru i godności troszkę! Od potomków czerwonych sługusów-renegatów nie spodziewam się innych odruchów.

    Odpowiedz
  • Creo(2018-11-29 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dziekujemy. Kwiaty na pozegnanie.

    Odpowiedz
  • Amerykański Kurator Polski(2018-11-29 20:23) Zgłoś naruszenie 21

    Eskimoska mosbacher - czy oni już tego trumpa całkiem obsiedli?

    Odpowiedz
  • hehe(2018-11-29 19:40) Zgłoś naruszenie 103

    Z y d o w s k i e TVN i GW oraz Axle Springery powinny z zachwytu ta Z y d o w k e pocalowac w z a d - ale to i tak nic nie da, bo ustawa o repolonizacji mediow i tak wejdzie w zycie.

    Odpowiedz
  • men(2018-11-29 14:30) Zgłoś naruszenie 01

    Szuka ktoś planów na weekend? W takim razie proszę przestać. W piątek premiera pierwszej polskiej produkcji Netflixa pt. 1983. Jeśli ktoś jeszcze nie korzystał z 30 dniowego okresu próbnego, to chyba najwyższa pora. Bo przegapić taką produkcję to chyba grzech…

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • m(2018-11-29 14:23) Zgłoś naruszenie 50

    Ludzie dzielą się na mądrych i głupich. I na tym można by właściwie zakończyć, gdyby nie to, że autorzy pisząc: "Oburzanie się na to, jakimi robi to metodami, nie ma większego sensu, bo rozliczana jest ze skuteczności, a nie dyplomatycznej formy" deprecjonują podstawy cywilizacyjne Europy. Co prawda to tylko taki "kij wkładany w mrowisko", bo później trudno się doszukać poparcia autorów dla takiego stanowiska, przeciwnie, kończą artykuł całkiem rozsądnymi zdaniami, ale ten początek wydaje się być zamierzony. Pomyślmy. Skoro liczy się jedynie skuteczność, to po co nam ortografia, po co protokół dyplomatyczny, po co umowy o pracę i prawo prasowe? Nadinterpretuję? Skądże! Autorzy być może przywykli do tego, że są rozliczani i wynagradzani za to jak "skutecznie" kształtują opinię. Ale gdyby liczyła się tylko skuteczność to zamiast polemizować z autorami można by użyć młotka i w ten sposób zapewnić sobie skuteczną przewagę w prezentacji poglądów. Całe jednak szczęście w tym, że ludzkość wypracowała normy, których większość społeczeństwa CHCE przestrzegać. Chce, bo te normy ułatwiają życie, a w skrajnych przypadkach przetrwanie. Wracając do wypowiedzi pani ambasador, to kulturalny człowiek przeprasza za błędy i przeinaczenia, innymi słowy, za niedoskonałości, które mogą urazić innych ludzi. Co nie oznacza, że nie może bronić swojej opinii. Bezkrytyczne stanowisko rzecznik Departamentu Stanu utwierdza nas jednak w przekonaniu, że mamy do czynienia z przedstawicielkami innej cywilizacji, niż ta do której należymy. Cóż, ludzie dzielą się …. .

    Odpowiedz
  • jjj(2018-11-29 13:18) Zgłoś naruszenie 434

    Gdyby wyłączyli TVN, PIS posiadałby po wyborach większość konstytucyjną i mocny rząd, co nie leży w niczyim interesie, szczególnie USA i Izraela.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WERA(2018-11-29 13:04) Zgłoś naruszenie 03

    W końcu! Pierwszy polski serial Netflixa 1893 z Maciejem Musiałem, zapowiada się naprawdę brawurowa akcja!

    Odpowiedz
  • szwaj(2018-11-29 12:26) Zgłoś naruszenie 05

    Jeszcze nigdy nie dłużył mi się tak tydzień… Czekam na ten 1983 na Netflixie i już nie mogę się doczekać. Im bliżej tym każdy dzień dłuższy. Już nawet korzystam z 30 dniowego okresu próbnego i nadrabiam La casa de papel.

    Odpowiedz
  • Konstytucja Jarek(2018-11-29 12:05) Zgłoś naruszenie 1030

    Pani Ambasador nie jest gościem ani ambasadorem PiSu tylko jest w Polsce i gościem Polaków. Nie musi się, więc podobać pisowi i całe szczęście. Teraz dobrze zadbała o interes Polski

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Than you(2018-11-29 11:59) Zgłoś naruszenie 12877

    Dziękuję pani Ambasador, że broni demokratycznej Polski przed PSimi szubrawcami

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Realista(2018-11-29 11:46) Zgłoś naruszenie 233

    Powiem językiem dyplomacji , niech pani ambasador przestanie chlać ..... albo jeśli już musi to niech chla milcząc

    Odpowiedz
  • ekonomista(2018-11-29 10:59) Zgłoś naruszenie 6314

    Nie jest rolą ambasadora bronić dziennikarzy. Nie jest rolą ambasadora bronić interesów korporacji. Odsyłam do wykładni prof. Grabowskiej. Autor jest żenujący w swoim braku wykształcenia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Waldemar(2018-11-29 10:56) Zgłoś naruszenie 3822

    Ciekawe kiedy pojawi się znów polski a.ntys.emity.zm i 300 mld dolarów "odszkodowań " dla mocodawców tej pani.

    Odpowiedz
  • baca(2018-11-29 10:47) Zgłoś naruszenie 433

    Tłumaczenie dziennikarza, że dyplomata zachowuje się jak ignorant i dziecko we mgle tym, że wszak reprezentuje czyjeś intetesy i po to jest powołany jest żałosne. Autor tego artykułu też będzie taki wyrozumiały jak ktos da mu w pysk bo swoim tekstem zdenerwował czytelnika?

    Odpowiedz
  • jon(2018-11-29 10:42) Zgłoś naruszenie 6320

    Czy ktoś o zdrowych zmysłach sądzi, że taki kraik jak Polska może być równym partnerem dla USA? Serio? Widzicie różnice w tym jak Andrzej podpisuje deklarację na stojąco, a jak na przykład wyglądają spotkania Trump-Putin? To nie usa jest winne, to Polska sama się postawiła w takiej roli. Nasi jak zwykłe oderwani od realiów i sytuacji politycznej na świcie.

    Odpowiedz
  • Beny(2018-11-29 10:03) Zgłoś naruszenie 5012

    To pokazuje czym jesteśmy dla USA - podnóżkiem, a nie partnerem co starają się wmówić nam i sobie nasi pożal się boże politycy!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz