W Bajtkowie, Białej koło Piszu, Drygałach, Nowej Wsi Ełckiej i Piszu w miejsce starych powstają nowe perony – poinformowała PAP w czwartek spółka PKP PLK. Zapewnią one większy komfort obsługi wszystkim pasażerom. Zamontowane będą wiaty, nowe oświetlenie, czytelna informacja pasażerska i wyraźne oznakowanie.

Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Nowy przystanek Pisz Wschodni zapewni lepszy dostęp do kolei mieszkańcom pobliskich osiedli. Widać już ścianki peronów, przygotowano instalacje energetyczne i słupy oświetleniowe.

Zaawansowane są prace na torach na ponad 100-kilometrowym odcinku linii ze Szczytna do Ełku. Przy inwestycji pracuje ciężki sprzęt. Specjalna maszyna ułożyła już nowy tor na połowie odcinka Szczytno – Pisz. Na odcinku Pisz – Ełk przygotowano grunt do ułożenia toru na ponad 20 km. Montowane są kable do zapewnienia łączności.

Według inwestora dzięki modernizacji poprawi się dostępność kolei w regionie. Zwiększy się komfort obsługi na 4 stacjach i 14 przystankach na linii Szczytno – Ełk. Wymiana torów pozwoli na bezpieczne prowadzenie pociągów i skrócenie czasu podróży. Wartość prac to około 290 mln zł.

Prace na linii kolejowej nr 219 Szczytno – Ełk realizowane są w ramach programu Polska wschodnia. Dofinansowanie UE wynosi 85 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest w sierpniu 2019 r. (PAP)

Autorka: Agnieszka Libudzka