„Organizujemy dzisiaj 10. edycję Forum Polskich Inwestorów w Mińsku, skupiającego ok. 150 przedstawicieli polskiego biznesu, którzy już tutaj inwestują lub są zainteresowani wejściem na białoruski rynek” – powiedział PAP Mikołaj Tauber, kierownik zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Mińsku.

W imprezie organizowanej przez tę strukturę we współpracy ze Zrzeszeniem Polskiego Biznesu na Białorusi oraz ambasadą RP w Mińsku, wzięli udział białoruski wiceminister gospodarki Dzmitry Mаtusiewicz, deputowani i przedstawiciele biznesu zainteresowanego współpracą z Polską. Partnerem Forum jest firma prawnicza „Arzinger i Partnerzy”.

Matusiewicz przekonywał w swoim wystąpieniu, że Białoruś traktuje Polskę jako ważnego partnera biznesowego, a w celu przyciągania inwestycji zagranicznych, w tym z naszego kraju, podjęła w ostatnim czasie wiele działań na rzecz poprawy klimatu biznesowego. Przypomniał, że w tym roku Białoruś podskoczyła o jedno miejsce w rankingu Banku Światowego „Doing Business”, oceniającego warunki prowadzenia działalności gospodarczej (na 37. miejsce).

Według informacji podanych przez białoruskiego wiceministra obecnie na Białorusi zarejestrowanych jest 340 podmiotów z polskim kapitałem, a obroty we wzajemnym handlu wyniosły w ubiegłym roku ok. 2,5 mld dolarów. W tym roku przewidywany jest ich wzrost.

Anatol Wielikin, prezes Zrzeszenia Polskiego Biznesu na Białorusi, którego członkami są m.in. najwięksi inwestorzy polscy w tym kraju, ocenił, że w ostatnim czasie można mówić o wzroście zainteresowania Białorusią ze strony biznesu w Polsce. „Sprzyjają temu okoliczności polityczne - lepsze wzajemne relacje, a także rosnące zainteresowanie rynkami eurazjatyckimi” – ocenił Wielikin.

W ubiegłym roku, jak powiedział Mikołaj Tauber, polski biznes zainwestował na Białorusi 320 mln dol., zaś białoruski w Polsce – ok. 40 mln. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę potencjał obu krajów oraz ich „bliskość geograficzną i kulturową”, te liczby mogą być wyższe.

„Rozmawiamy o aktualnym stanie, problemach i perspektywach dwustronnej współpracy gospodarczej” – powiedział Tauber. „Za każdym razem wiemy o sobie coraz więcej i dostajemy impuls do dalszej pracy”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)