W tym roku w finansowym biznesie wypada ale i trzeba być agile, czyli zwinnym - zmienić filozofię zarządzania projektami w taki sposób, by pracownicy różnych działów mogli swobodnie pracować nad poprawiającymi efektywność i satysfakcję klientów rozwiązaniami, które można testować na żywym organizmie.

Taka idea przyświeca tworzonej pod patronatem Komisji Nadzoru Finansowego „piaskownicy regulacyjnej", czyli środowisku, w ramach którego start-upy i instytucje finansowe mogą - pod okiem i przy wsparciu urzędników - testować innowacyjne produkty i rozwiązania, nawet jeśli obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na ich wprowadzenie.

Zabawa w piaskownicy zaczęła się w ostatnich miesiącach. W listopadzie 2018 r. wyłoniono osiem firm i instytucji, które będą operatorami piaskownicy, czyli będą tworzyć start-upom środowisko do testowania technologii z realnym udziałem klientów, ale bez ryzykowania ich pieniędzy.

Jest wśród nich pięć banków: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Alior Bank, a także Citi Handlowy i Bank BGŻ BNP Paribas. Do tego dochodzą akceleratory start-upów: Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości BusinessCaddy, Huge Thing i The Heart, wspierany przez globalnego giganta kartowego Mastercard.

Chmura korzyści

- Polska to ważny rynek dla Mastercard i coraz ważniejsze centrum innowacji w Europie. Wspólnie z The Heart i zaproszonymi partnerami będziemy budować nowe spółki i otwierać dla nich światowe rynki - mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard w Polsce.

Wcześniej banki rozwijały podobną działalność samodzielnie. Jednym z pionierów w Polsce był ING Bank Śląski, który już wiosną 2017 r. uruchomił Innovation ING Lab. Pracujące w nim interdyscyplinarne zespoły, które na każdym etapie prac nad nowymi rozwiązaniami - od wstępnych prac projektowych po niemal gotowe prototypy - mogą wchodzić w bezpośrednie interakcje z klientami i weryfikować założenia. W ubiegłym roku ING Bank Śląski chwalił się, że zgodnie z metodologią agile pracuje w nim już ponad 1,2 tys. osób, a dzięki ich wysiłkowi wprowadzono nowe funkcje w bankowości internetowej dla klientów detalicznych i korporacyjnych. Podobną ścieżką podążają inne instytucje, które albo próbują przyciągnąć start-upy, albo same je tworzą. PKO Bank Polski pod koniec października ogłosił, że – przy wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju – stworzył spółkę, która oferuje rozwiązania z zakresu chmury obliczeniowej. Projekt pod nazwą Chmura Krajowa ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie administracji i przedsiębiorstw na zdalne przetwarzanie danych, ich przechowywanie czy obsługę serwisów internetowych.

- Chcemy być przykładem dla innych firm i instytucji, pokazując, że biznes można z powodzeniem rozwijać w chmurze. Wzrost wykorzystania usług chmurowych jest nieuniknionym trendem światowym. Im wcześniej i lepiej przygotujemy lokalne, bezpieczne i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, tym większe korzyści możemy odnieść zarówno na poziomie poszczególnych podmiotów, jak i całej gospodarki – podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, zapowiadając, że w 2020 r., już po pilotażach i wdrożeniach z kluczowymi partnerami, chmura stanie otworem dla biznesu i administracji.