"Dotychczasowy szef SOP w uzgodnieniu z szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji złożył rezygnację z powodów osobistych. Ta rezygnacja została przyjęta" - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak podkreślił, w środę premier skierował do prezydenta pismo w tej sprawie. "Aby dokończyć procedurę odwoływania ze stanowiska" zgodnie z tym, co mówią przepisy - że szef SOP powoływany i odwoływany jest na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, przez premiera w uzgodnieniu z prezydentem - dodał minister.

"W związku z tym po zakończeniu procedury odwołania zostanie na pewno powołany nowy szef" - zapowiedział Dworczyk. Nie podał, kto będzie następcą gen. Miłkowskiego.

Szef KPRM dopytywany, czy odwołanie Miłkowskiego miało związek z serią wypadków samochodów SOP odparł, że zdecydowały względy osobiste. Zaznaczył, że odchodzący szef SOP kierował służbą w gorącym okresie przemiany BOR w SOP. "Ta służba przechodziła gorący okres reformy, zmian. Pan komendant przez ten gorący okres przeprowadził tę służbę. Dzisiaj na pewno ten proces będzie kontynuowany, SOP będzie się rozwijał, wzmacniał, natomiast po tych decyzjach - już pod komendą nowego szefa" - zapowiedział.

Reklama

Dworczyk pytany czy NIK powinien skontrolować SOP powiedział, że jest przekonany, iż "gdyby jakaś kontrola odbywała się w SOP to Służba nie miałby się czego wstydzić".

Zaznaczył, że jest to indywidualna decyzja Izby, kogo skontroluje, jednak nie zna powodów, na podstawie których PO chciałaby wnosić o taką kontrolę.

Gen. bryg. Tomasz Miłkowski został powołany na stanowisko szefa Biura Ochrony Rządu 26 kwietnia 2017 r. przez ówczesną prezes Rady Ministrów Beatę Szydło. Po zastąpieniu BOR przez Służbę Ochrony Państwa Miłkowski kontynuował pracę jako jej komendant.

Miłkowski karierę w formacjach mundurowych rozpoczął w 1991 roku od służby w policji, gdzie początkowo pracował w pionie prewencji Komisariatu IV w Rudzie Śląskiej. W 1995 roku, po ukończeniu Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, służył w pionie dochodzeniowo-śledczym Komendy Rejonowej Policji w Rudzie Śląskiej, a następnie w wydziale do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W 2000 roku pełnił funkcje kierownicze w komórkach logistycznych i dydaktycznych w Szkole Policji w Katowicach, m.in. jako kierownik zakładu prawa i psychologii. W 2010 roku powołano go na stanowisko zastępcy komendanta tej szkoły. Cztery lata później objął stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Na początku lutego 2016 roku został komendantem wojewódzkim w Krakowie.