Informacje o postępach w śledztwie przeciwko Kanadyjczykom ukazały się na stronie internetowej Centralnej Komisji ds. Politycznych i Prawnych rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Opublikowały je również państwowy dziennik "Huanqiu Shibao" i jego anglojęzyczna edycja "Global Times".

Były dyplomata Kovrig i biznesmen Spavor zostali zatrzymani na początku grudnia 2018 roku, wkrótce po aresztowaniu w Kanadzie wiceprezes chińskiej firmy Huawei, Meng Wanzhou, wobec której toczy się postępowanie o ekstradycję do USA.

Według poniedziałkowego komunikatu od 2017 roku Kovrig wielokrotnie wjeżdżał na teren Chin na zwykłym paszporcie i wizie biznesowej. Chińskie władze zarzucają mu, że prowadził działalność szpiegowską i kradł poufne informacje, korzystając z pomocy współpracowników wewnątrz kraju.

Jego "ważnym kontaktem" miał być Spavor, który przekazywał Kovrigowi informaje wywiadowcze - podano w komunikacie na stronie komisji.

Reklama

W ubiegłym tygodniu kanadyjski rząd wyraził zgodę na wszczęcie procedury ws. ekstradycji wiceprezes Huawei do USA, co spotkało się z gniewną reakcją Pekinu, który domaga się jej uwolnienia. Amerykańskie władze oskarżają Meng o oszustwa związane z łamaniem sankcji nałożonych przez USA na Iran, za co grozi jej wieloletnie więzienie.

Meng została zwolniona za kaucją i przebywa obecnie w areszcie domowym w Vancouver. 6 marca ma się stawić przed Sądem Najwyższym prowincji Kolumbia Brytyjska; wtedy ma zostać wyznaczona data rozprawy.

Władze Chin i Kanady nie łączyły oficjalnie aresztowania Meng ze sprawami Kovriga i Spavora, ale wielu ekspertów ocenia zatrzymanie Kanadyjczyków jako próbę wywarcia nacisku na Ottawę. Think tank, w którym pracuje Kovrig, Międzynarodowa Grupa Kryzysowa (ICG), zaprzecza jakiejkolwiek działalności szpiegowskiej.

Andrzej Borowiak (PAP)