Jak podkreślili w piątkowym komentarzu analitycy BM Reflex "ceny benzyny w kraju rosną od początku marca, ale najbardziej intensywne podwyżki odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu zarówno w hurcie jak i w detalu". "W ciągu kilku dni ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły średnio o kilkanaście groszy na litrze i już na wielu stacjach przekroczyły poziom 5 zł/l. Niewielkie zmiany, średnio o 2 gr/l obserwowaliśmy w przypadku diesla i autogazu" - podali.

Eksperci e-petrol zaznaczyli, że od połowy marca na stacjach paliw dominują podwyżki. "Ich skala na razie nie była duża, ale w najbliższych dniach zobaczymy wyraźny wzrost cen benzyny, które zbliżą się do poziomu pięciu złotych za litr paliwa" - stwierdzili.

Dodali, że "stacje z „piątką” jeszcze są w mniejszości, ale w nadchodzącym tygodniu taka cena na pylonach powinna być bardziej powszechna, bo notowania benzyny w hurcie mocno rosły".

Również Reflex prognozuje dalsze podwyżki cen benzyny na stacjach, ale - jak pokreślili analitycy - w mniejszym stopniu, niż jak to miało miejsce w tym tygodniu".

Reklama

Analitycy obu firm zwracają zgodnie uwagę na fakt, że benzyna "goni" olej napędowy. "Po ostatnich wzrostach cen benzyny 95 różnica do ceny oleju napędowego spadła do 12 gr/l. Taka sytuację po raz ostatni notowaliśmy na koniec października ubiegłego roku" - czytamy.

Jak podaje BM Reflax, średnie ceny paliw na stacjach 28 marca ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 4,98 zł/l, bezołowiowej 98 5,28 zł/l, oleju napędowego 5,10 zł/l i autogazu 2,18 zł/l.

Natomiast prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na najbliższy tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,84-5,01 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,07-5,16 zł/l i 2,14-2,22 zł/l dla autogazu.

>>> Czytaj też: Bąk: Szybciej, bo Azjaci nas zjedzą. Hyundai i30N Fastback i Kia ProCeed GT [MOTOFELIETON]