"Mój cel pozostaje niezmienny: uniknąć militarnej konfrontacji" - napisał na Twitterze przebywający w Libii szef ONZ. "Powtarzam, że nie ma wojskowego rozwiązania dla kryzysu libijskiego; jest tylko polityczne" - dodał.

Na rozkaz Haftara, samozwańczego feldmarszałka i dowódcy samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), jego wojsko ruszyło w czwartek na Trypolis; siedzibę popieranego przez ONZ rządu jedności narodowej (GNA). "Wybiła godzina!" - oznajmił Haftar w nagranej deklaracji, rozpowszechnionej na Facebooku przez "biuro prasowe" jego wojsk.

Oddziały mu lojalne - jak relacjonuje AFP - znajdują się już kilkadziesiąt kilometrów od Trypolisu. Przejęły kontrolę m.in. nad miastem Gharjan ok. 70 km na południe od stolicy. Ofensywa na to miasto prowadzona jest z kilku stron.

Bojownicy uznanego przez społeczność międzynarodową rządu jedności narodowej mobilizują swoje siły w Trypolisie i jego okolicach - donoszą arabskie media.

W wydanym w czwartek wspólnym oświadczeniu USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie wezwały do natychmiastowego uspokojenia sytuacji w Libii. "W tym newralgicznym momencie transformacji Libii pozycjonowanie się wojskowo oraz groźby jednostronnego działania jedynie stwarzają ryzyko ponownego popchnięcia Libii w stronę chaosu" - przekazano w dokumencie ogłoszonym przez amerykański Departament Stanu.

Haftar otrzymuje wsparcie Egiptu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które uznają go za "twardego w walce z islamistami" - pisze portal Deutsche Welle. Dodaje, że jego oddziały na południu Libii "wydają się mieć cel wytępienia tych, którzy uważani są za terrorystów i (członków) grup przestępczych".

W zeszłym tygodniu Haftar przebywał z wizytą w Arabii Saudyjskiej, gdzie spotkał się z królem Salmanem oraz wpływowym następcą tronu księciem Muhammadem ibn Salmanem.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury płk Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

Generał ten to były oficer libijskiej armii. W 1969 roku pomógł dojść do władzy Kadafiemu. Później pokłócił się z nim i wyjechał do USA. Do swojej ojczyzny wrócił po obaleniu Kadafiego w 2011 roku. Haftar nazywa swych rywali "terrorystami" i deklaruje, że "wyzwolenie" Trypolisu jest ostatecznym celem jego "misji".

Guterres jest drugim od 2011 roku sekretarzem generalnym ONZ, który odwiedza Libię, po Ban Ki Munie. Poprzednik Guterresa był z oficjalną wizytą w tym bogatym w złoża ropy naftowej kraju w 2014 roku.

Na 14-16 kwietnia w libijskim Ghadamis zaplanowana jest konferencja pokojowa organizowana przez ONZ. Jej celem jest narodowe pojednanie, doprowadzenie do porozumienia pokojowego i ustalenie terminu ogólnokrajowych wyborów. Od czasu obalenia reżimu Kadafiego nie były one przeprowadzane.

>>> Polecamy: Oddziały Haftara idą na Trypolis. Libia może pogrążyć się w militarnym konflikcie