"Oczekuje się, że globalna gospodarka osiągnie umiarkowany, lecz kruchy wzrost w ciągu najbliższych dwóch lat. Wrażliwość gospodarek wynika z napięć w handlu, wysokiej niepewności politycznej, ryzyka na rynkach finansowych i spowolnienia w Chinach, co może jeszcze bardziej ograniczyć silny i trwały wzrost w średnim okresie na świecie" - napisano w raporcie.

Analitycy OECD oceniają, że "napięcia handlowe są głównym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na światową gospodarkę".

"Przewiduje się, że światowy handel - aorta światowej gospodarki - wzrośnie w tym roku o nieco ponad 2 proc., co byłoby najniższym wskazaniem od dekady" - wskazują analitycy OECD.

"Konflikt handlowy szkodzi produkcji, zakłóca globalne łańcuchy dostaw i generuje znaczną niepewność, która wpływa na decyzje inwestycyjne i stwarza ryzyko pogłębienia się problemów gospodarczych" - dodali.

Reklama

W ocenie OECD trwający konflikt handlowy między USA a Chinami może doprowadzić do obniżenia się światowego PKB o 0,6 proc. w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Poniżej wybrane, najnowsze szacunki dynamiki PKB wg OECD (dane w proc.) w porównaniu z prognozami z marca 2019 r.:

Dane/ prognozy na: 2019 | 2020
Dane/ prognozy z: V '19 Różnica względem III '19 | V '19 Różnica względem III '19
Świat 3,2 -0,1 | 3,4 -0,1
G20 3,4 -0,1 | 3,6 -0,1
Strefa Euro 1,2 +0,2 | 1,4 +0,2
Japonia 0,7 -0,1 | 0,6 -0,1
USA 2,8 +0,2 | 2,3 +0,1

W ocenie OECD "Chiny pozostają kluczowe dla wzrostu PKB na świecie".

"Znaczące bodźce polityki fiskalnej osłoniły gospodarkę [przed skutkami konfliktu handlowego - przyp. PAP] (..) Ostrzejsze spowolnienie niż obecnie w Chinach spowodowałoby poważne ryzyko zarówno dla globalnego wzrostu, jak i perspektyw handlowych" - napisano w raporcie.

"Narzędzia polityki fiskalnej i monetarnej Chin mają niewiadomy wpływ na aktywność gospodarczą, mogą natomiast przyczyniać się do zwiększania zadłużenia przedsiębiorstw" - dodano.

Z publikacji wynika, że "bilans ryzyk pozostaje przechylony w kierunku przewagi czynników o charakterze negatywnym".

Oprócz napięć w handlu i spowolnienia w Chinach OECD jako zagrożenia dla perspektyw wzrostu gospodarczego wymieniają m.in. przedłużającą się niską dynamikę wzrostu w Europie, niepewność związaną z Brexitem i wrażliwość sektora finansowego związaną ze wzrostem zadłużenia prywatnego i korporacyjnego.

>>> Czytaj też: OECD podwyższa prognozę PKB Polski do 4,2 proc. Rekomenduje zacieśnienie fiskalne