Nad należącą do KGHM kopalnią miedzi Robinson w USA zostaną przeprowadzone testy bezkolizyjnego zarządzania ruchem dronów - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. KGHM i Instytut Lotnictwa podpisały list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju nowych technologii.

"Nad kopalnią KGHM w Stanach Zjednoczonych zostaną przeprowadzone testy bezkolizyjnego zarządzania ruchem dronów. Polska Miedź oraz Instytut Lotnictwa zainicjowali współpracę na rzecz rozwoju nowych technologii. List Intencyjny pomiędzy partnerami podpisano w obecności Prezydenta RP, Andrzeja Dudy w USA, podczas ceremonii otwarcia Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji" - napisano w poniedziałkowym komunikacie spółki.

Jak wyjaśniono, współpraca pomiędzy KGHM a Instytutem Lotnictwa zakłada loty bezzałogowe nad terenami należącej do miedziowego giganta kopalni Robinson w Nevadzie, analizę pozyskanych tą drogą danych i współpracę międzynarodową. W trakcie testów bezzałogowce będą dokonywać pomiarów terenu kopalni Robinson, używając metody teledetekcji i analityki obrazowej.

Reklama

Poinformowano, że przemysłowy charakter tej lokalizacji sprawia, iż badania tam wykonane mogą stanowić istotny wkład w rozwój lotnictwa bezzałogowego w skali światowej. Zaznaczono, że dzięki współpracy Instytutu Lotnictwa z NASA oraz NIAS (Nevada Institute for Autonomous Systems - dop. red.) możliwe jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń i wykonanie badań w USA. W Polsce obecnie nie ma obszarów testowych dla tego typu działań.

"To jeden z największych polsko-amerykańskich projektów badawczo-rozwojowych. Doświadczenia zdobyte w tym projekcie będą mogły być zaimplementowane w Polsce, a KGHM uzyska wpływ na standaryzację tego typu badań obiektów przemysłowych. Widzimy duży potencjał tego projektu, bo badania przyczynią się do zwiększenia naszej efektywności gospodarczej poprzez redukcję kosztów, m.in. związanych z utrzymaniem obiektu oraz pozwolą na monitoring i wczesne wykrywanie zagrożeń i niepożądanych działań" - mówi cytowany w komunikacie prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Prezydent Andrzej Duda otworzył w sobotę stanie Nevada Polski Tydzień Biznesu i Innowacji. W swoim wystąpieniu podkreślił, że wydarzenie jest świetnym przykładem rozwijającej się i niezwykle dynamicznej współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. Wskazał, że jednym z największych przedsięwzięć biznesowych, jakie w tej chwili są realizowane w Nevadzie, jest kopalnia należąca do KGHM Polska Miedź. Poinformował, że daje ona pracę ponad 700 osobom - tym samym - jak ocenił - buduje też pozytywny wizerunek Polski, a przede wszystkim przyczynia się do umacniania relacji gospodarczych.

Prezydent zauważył, że bliska współpraca pomiędzy Polską a Nevadą przynosi coraz więcej nowych i konkretnych rezultatów, także w dziedzinie innowacyjności. Poinformował, że miał okazję na własne oczy zobaczyć jeden rezultatów tej współpracy. Wskazał na wspólny projekt badawczy w ramach partnerstwa z NASA polskiego Instytutu Lotnictwa i Instytutu Systemów Autonomicznych w Nevadzie.

>>> Czytaj też: Branża esportu rośnie w Polsce tempie 30 proc. rocznie. Ale gaming ma też swoje ciemne strony