"Mario Draghi właśnie ogłosił, że może nadejść więcej stymulacji (mającej na celu pobudzenie gospodarki - PAP), co od razu spowodowało spadek euro wobec dolara, powodując, że jest im (Europejczykom - PAP) niesprawiedliwie łatwiej konkurować z USA. Uchodziło to im na sucho przez lata, razem z Chinami i innymi" - napisał na Twitterze Trump. "Rynki europejskie wzrosły w związku z dzisiejszymi komentarzami (niesprawiedliwymi dla USA) Mario D!" - dodał.

W podlizbońskiej Sintrze trwa od poniedziałku 3-dniowe coroczne sympozjum Europejskiego Banku Centralnego. Draghi ogłosił na nim, że jeśli inflacja w strefie euro nie przyspieszy, mogą być potrzebne nowe obniżki stóp procentowych lub zakupy aktywów.

Trump wielokrotnie krytykował politykę walutową państw, z którymi USA mają znaczący deficyt handlowy. Jego zdaniem słabsze waluty innych państw uderzają w amerykańskich pracowników i powodują, że zagraniczni partnerzy dysponują nieuczciwą przewagą.

Jeśli waluta danego kraju jest sztucznie zaniżona, jej eksport jest bardziej konkurencyjny - tłumaczy Reuters. Wyższe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych przy niezmienionych innych czynnikach zwiększyłyby wartość dolara, czyniąc eksport z tego kraju droższym.

Trump jest krytyczny wobec ostatnich podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed). Pełni ona rolę banku centralnego Stanów Zjednoczonych.

>>> Czytaj też: Draghi zatapia kurs EUR/USD. Będą dodatkowe obniżki stóp procentowych?