"Zakładam, że takie spotkanie najprawdopodobniej się odbędzie" - powiedział Riabkow, cytowany przez agencję TASS.

Wcześniej przedstawiciel Białego Domu poinformował, że Trump spotka się z Putinem, i oczekuje się, że przywódcy przedyskutują kwestie Iranu, Syrii i Ukrainy, a także problematykę kontroli zbrojeń.

Riabkow skrytykował we wtorek nowe sankcje wprowadzone przez Waszyngton wobec Iranu. "Te nowe bezprecedensowe kroki pokazują, ile warte są deklaracje amerykańskie o zainteresowaniu dialogiem z Iranem" - oświadczył Riabkow. Ogłoszone restrykcje "unieważniają w istocie wszystkie powtarzające się sygnały o tym, że Waszyngton jest otwarty i gotowy do dialogu" - ocenił.

Reklama

"Wszelkie kroki zaostrzające sytuację polityczną i wojskową w regionie Zatoki Perskiej (...) są zasadniczo sprzeczne z zadaniem uregulowania sytuacji wokół porozumienia nuklearnego z Iranem i ogółem unormowania sytuacji na Bliskim Wschodzie" - powiedział wiceszef MSZ Rosji.

W poniedziałek Trump ogłosił, że jego kraj wprowadza nowy pakiet sankcji przeciw Iranowi. Objęto nimi m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia, jego współpracowników i ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Amerykański resort skarbu zapowiedział, że kolejnymi sankcjami jeszcze w tym tygodniu zostanie objęty irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

>>> Czytaj też: Iran: Nowe sankcje USA to zablokowanie "ścieżki dyplomacji"