Wydział policji ds. walki z terroryzmem aresztował również co najmniej czterech podejrzanych powiązanych z Wijayanto, który według ekspertów był uczniem radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Bakara Baszira, oskarżanego o zorganizowanie zamachów terrorystycznych na Bali w 2002 r. Zginęło w nich ponad 200 osób.

Wijayanto, który uciekał od 2003 r. i trenował z bojownikami w południowych Filipinach, został aresztowany wraz z żoną w sobotę na obrzeżach stolicy Indonezji, Dżakarty.

"Dżimah Islamija pozostaje zagrożeniem, ponieważ jej wielką strategią nadal jest ustanowienie kalifatu" - powiedział Reuterowi rzecznik indonezyjskiej policji Dedi Prasetyo.

Po zamachach bombowych na Bali w 2002 r. do walki z Dżimah Islamija i podobnymi ugrupowaniami powołany został elitarny oddział antyterrorystyczny Densus 88.

Reklama

Po zatrzymaniu i uwięzieniu takich kluczowych bojowników jak Baszir indonezyjskie siły bezpieczeństwa są postrzegane jako skuteczne w walce z terrorystami, ale wielu z nich nadal pozostaje w ukryciu - zwraca uwagę agencja Reutera.

"Wciąż jest wielu członków Dżimah Islamija, a po upadku (szefa Al-Kaidy) Osamy bin Ladena zostali tzw. uśpionymi komórkami" - powiedział analityk ds. terroryzmu z Dżakarty Stanislaus Riyanta. "Po upadku (dżihadystycznego) Państwa Islamskiego (w Syrii i Iraku) powstała luka, dzięki której Dżimah Islamija może znowu się podnieść" - dodał.

Władze Indonezji, największego pod względem liczby ludności muzułmańskiego państwa na świecie, zaostrzyły przepisy antyterrorystyczne po serii ubiegłorocznych zamachów samobójczych w mieście Surabaya we wschodniej Jawie, gdzie zginęło ponad 30 osób. Na mocy nowych przepisów od początku 2019 roku zatrzymano setki osób.

W czerwcu 2011 r. Abu Bakar Baszir, domniemany przywódca duchowy Dżimah Islamija, został skazany przez sąd w Dżakarcie na 15 lat więzienia za pomoc w utworzeniu i finansowaniu obozu szkoleniowego dla terrorystów. W obozie w prowincji Aceh na zachodzie Indonezji szkoleni byli członkowie prawie każdej indonezyjskiej organizacji terrorystycznej. (PAP)