Dolnośląskie Centrum Sportu, które powstanie na Polanie Jakuszyckiej, ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie Środkowej ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego.

Umowę na realizację tej inwestycji spółka Dolnośląski Park Innowacji i Nauki (DPIN) podpisała z konsorcjum firm PORR S.A., Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów S.A. Wykonawca ma 19 miesięcy na prace budowlane, a koszt inwestycji to około 142 mln zł.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że Dolnośląskie Centrum Sportu to najważniejsza inwestycja sportowa w historii Dolnego Śląska. „Całoroczny, multifunkcyjny obiekt powstanie z myślą o sportowcach zawodowych i amatorach. Będzie służył przez cały rok” - mówił marszałek.

Inwestycja na Polanie Jakuszyckiej będzie finansowana z budżetu województwa - 30 mln zł, Ministerstwa Sportu - 20 mln zł oraz z kredytów, jakie zaciągnie DPIN.

Budynek główny ośrodka będzie miał powierzchnię ok. 13 tys. m kw. To m.in. szatnie, smarowalnie, strefa odnowy biologicznej, pomieszczenia laboratoryjne i hipoksyjne, pomieszczenia organizacji zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, family club, press room, strefa VIP, kabiny komentatorskie, magazyny sprzętu sportowego i elementów wyposażenia zawodów sportowych wraz z odpowiednią częścią komunikacji i pomieszczeń sanitarnych i z zewnętrzną widownią stałą na około 245 osób.

W budynku głównym zlokalizowane zostanie też centrum obsługi podróżnych, w tym poczekalnia kolejowa, interaktywne centrum edukacyjne, część gastronomiczna z dwoma restauracjami i część noclegowa z hotelem o standardzie 3-gwiazdkowym dla 40 pokoi i schroniskiem młodzieżowym typu hostel.

Budynek techniczny to obiekt o powierzchni ok. 7,8 tys. m kw., w którym zlokalizowano m.in. pomieszczenia techniczno - magazynowe, garaże dla pojazdów utrzymania tras biegowych, ambulatorium i pomieszczeń ratownictwa górskiego oraz parkingi wydzielone dla użytkowników - m.in. sportowców, sędziów i obsługi technicznej oraz ekip telewizyjnych.

Powstanie też boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 32 x 50 m z bieżnią czterotorową o długości 200 m, pełnowymiarowa strzelnica biathlonowa, rolkostrady o długości 3,5 km oraz parkingi.

Polana Jakuszycka jest najbardziej znanym i uczęszczanym ośrodkiem narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku i w Polsce. Specyficzny klimat i położenie na wysokości od 752 do 1003 m n.p.m. sprzyja długiemu zaleganiu pokrywy śnieżnej - utrzymuje się ona przeciętnie 156 dni w ciągu roku. Od ponad 40 lat organizowany jest tutaj Bieg Piastów. W skład kompleksu wchodzi prawie 70 km tras narciarskich, w tym prawie 8 km tras wyczynowych. W pobliskiej Szklarskiej Porębie działa szkoła mistrzostwa sportowego m.in. z klasą biathlonową i klasą narciarstwa biegowego, której uczniowie systematycznie odbywają treningi na Polanie Jakuszyckiej.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski