Na nadzwyczajnym kongresie partii zorganizowanym w mieście Kouvola, ok. 140 km na północny wschód od Helsinek, Kulmuni rywalizowała o fotel lidera partii z ministrem obrony Anttim Kaikkonenem. Wygrała stosunkiem głosów 1092 do 829.

Zebranie delegatów ugrupowania zostało zwołane po osiągnięciu w kwietniowych wyborach parlamentarnych przez KESK historycznie najsłabszego wyniku - 13,8 proc. Partia straciła ponad jedną trzecią mandatów w 200-osobowym jednoizbowym parlamencie i obecnie ma 31 miejsc. Cztery lata temu ugrupowanie wybory wygrało, z wynikiem 21,1 proc.

Po przegranych wyborach Sipila, ówczesny lider i premier, zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska szefa ugrupowania; pierwotnie miał je piastować do czerwca 2020 roku, czyli do wyborów w partii.

Kulmuni w trakcie sobotniego przemówienia zapowiedziała, że jej celem jest uzyskanie przez partię około 20-procentowego w wyborach samorządowych w 2021 roku.

Reklama

W wywiadzie dla fińskiego radia Yle oceniła, że KESK jest "unikatową fińską partią, która różni się od innych tym, że bierze pod uwagę odmienne środowiska – czy to przecznice helsińskiej dzielnicy robotniczej Kallio, czy wioski na prowincji".

Kulmuni obiecała jako liderka "skupić się na pracy na rzecz partii i sprawić, by głos terenu był bardziej słyszalny".

Za rządów premiera Sipili w latach 2015-2019 partia KESK, która przewodniczyła ówczesnemu liberalno-konserwatywnemu rządowi, była mocno krytykowana m.in. ze względu na niepopularne w społeczeństwie decyzje wprowadzające cięcia socjalne czy niższe nakłady na szkolnictwo i naukę.

W 2018 roku odnotowano też rekordowe pod względem liczby uczestników spory pracownicze w wielu branżach, największe w ostatnim dwudziestoleciu. W różnego rodzaju demonstracjach, protestach uczestniczyło łącznie ponad 280 tys. osób, czyli ponad 11 proc. ogółu zatrudnionych.

Na miesiąc przed wyborami Sipila podał rząd do dymisji z powodu nieprzyjęcia w parlamencie jego flagowej reformy dotyczącej zmian w finansowaniu usług zdrowotnych i socjalnych.

KESK, której źródła sięgają początków XX wieku (pierwotnie Związek Agrariuszy), jest obecnie profilowana jako ugrupowanie liberalne zwracające uwagę na sprawy nie tylko miast, ale także prowincji.

Od czerwca KESK wchodzi w skład szerokiej pięciopartyjnej lewicowo-centrowej koalicji, której przewodniczy premier Antti Rinne - lider Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), która wygrała kwietniowe wybory parlamentarne.

Finlandia sprawuje obecnie półroczne przewodnictwo w Radzie UE.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)