Na niektórych rynkach proces odchodzenia od gotówki jest już bardzo zaawansowany, np. w Norwegii już tylko 6 proc. wartości transakcji płatniczych realizowanych jest w gotówce. W Polsce jednym z akceleratorów rozwoju nowoczesnej gospodarki bezgotówkowej jest Fundacja Polska Bezgotówkowa. Jej zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także promocji innowacji technologicznych wspierających obrót bezgotówkowy. Fundacja spełnia te cele, m.in. prowadząc unikalny na świecie program Polska Bezgotówkowa, którego głównym założeniem jest udostepnienie darmowego terminala i usługi akceptacji kart na 12 miesięcy za darmo dla przedsiębiorcy nieakceptującego dotychczas płatności bezgotówkowych. W ramach Programu trafiło na rynek już ponad 220 tys. terminali płatniczych. Oznacza to, że co trzeci przedsiębiorca akceptujący płatności bezgotówkowe w Polsce posiada terminal płatniczy pozyskany z programu. Przypomnijmy: na polskim rynku w momencie startu programu funkcjonowało jedynie około 600 tys. terminali płatniczych, w roku 2020 zainstalowany zostanie w Polsce milionowy terminal. W kontekście gęstości sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w 2019 roku osiągnęliśmy średnią unijną i szybko gonimy europejski peleton.
Popularność Programu Polska Bezgotówkowa to efekt nie tylko atrakcyjności rozwiązania dla przedsiębiorców, lecz także presji ze strony posiadaczy kart stymulowanej działaniami komunikacyjnymi. Polacy pokochali płatności bezgotówkowe i zabiegają o taką możliwość rozliczania się – m.in. poprzez dokonywanie zakupów tam, gdzie jest terminal. Jednocześnie chcemy zachęcić uczestników programu, szczególnie mały biznes, do uruchamiania i korzystania z usług dodatkowych, które można realizować w ramach transakcji bezgotówkowych, przykładowo funkcji cash-back. Chcemy, by polscy przedsiębiorcy wykorzystywali potencjał terminala i aby to urządzenie przestało kojarzyć się jedynie z płatnością.
Popularyzując płatności bezgotówkowe, walczymy z finansowym wykluczeniem. Oswajamy przedsiębiorców i konsumentów ze światem cyfrowym, zwiększamy świadomość poruszania się ich w cyberprzestrzeni, uwrażliwiamy na bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Osoby, które nabiorą dobrych nawyków podczas płatności bezgotówkowych, będą przenosiły je na inne obszary życia. Jest to o tyle istotne, że coraz więcej czynności urzędowych i prawnych załatwiamy w cyberprzestrzeni. Kwestie bezpieczeństwa są więc kluczowe zarówno na poziomie jednostki, jak i funkcjonowania państwa.
Warto również zauważyć pozytywne przełożenie wzrostu rynku płatności bezgotówkowych na rozwój gospodarki. Istnieje widoczna korelacja między rozwijającym się obrotem bezgotówkowym a wzrostem PKB. Efektem zwiększenia się liczby kart kredytowych i debetowych jest skumulowany wzrost PKB o 0,54 proc. Inne badania, (przeprowadzone przez J. Jankowiaka), dowiodły, że w latach 1996–2004 korzystanie z kart płatniczych doprowadziło do wzrostu skłonności do lokowania oszczędności w bankach, co przekładało się na wzrost wartości inwestycji i konsumpcji o 0,8 proc. Można więc śmiało powiedzieć, że istnieją pozytywne zależności między obrotem płatności bezgotówkowych a wysokim poziomem wzrostu PKB.
Sukces programu dostrzeżony został zagranicą. Podobne rozwiązania zaimplementować chcą kraje z naszego regionu i rozważają te z Azji i Ameryki Południowej. Okazuje się, że płatności mogą być polskim produktem eksportowym.
Roman(2019-11-11 08:24) Zgłoś naruszenie 320
Gotówka to ostatni bastion wolności człowieka, pamiętajcie o tym!
Odpowiedztuis(2019-11-11 14:34) Zgłoś naruszenie 201
Jeżeli zgodzimy się płacić kartą, chipem zaszytym pod skórą, skanem tęczówki oka czy czymkolwiek innym poza gotówką to staniemy się niewolnikami. Będziemy kontrolowani, będziemy niewolnikami. Coś niepoprawnego napiszesz w internecie, nie zapłaciłeś podatku, nie zgłosiłeś rocznego PIT-a to zostaniesz ukarany i w sekundę pozbawiony wszystkich pieniędzy albo całego majątku. Tylko gotówka daje bezpieczeństwo.
OdpowiedzKwas(2019-11-11 12:58) Zgłoś naruszenie 80
Właśnie przeczytałem że w Norwegii kupując często alkohol i płacąc kartą możesz znaleźć w skrzynce pocztowej skierowanie na leczenie AA .Mam nadzieję że nie doczekam tych czasów.
OdpowiedzNomad 30000(2019-11-11 17:26) Zgłoś naruszenie 70
Bezgotówkowość to zaraza gorsza niż LGBT i Gender razem wzięte, to kwintesencja neomaksizmu, stworzenie spółeczeństwa bezgotówkowego, które jest całkowicie zależne od Banków i Państwa, umożliwi wyłączenie jednostek niezdyscyplinowanych lub przeciwnych systemowi, dzięki likwidacji gótówki w formie fizycznej władza będzie mogła wszystko także zmusić ludzi do zmiany światopoglądu czy wyznania, przez ministerstwo Finansów nasz rząd włącza się w tworzenie NWO , tacy ludzie jak Witold Gadowski popierają PiS choć sam twiedzi ,że jest zatwardziałym komunistą, lewackie Ikony jak Szwecja już nie mają gotówki fizycznej , w Polsce prowadzona jest kampania antygótówkowa, trzeba znaleźć ludzi , którzy powstrzymają NEOmaksistów jak Morawiecki i bandę z ministerstwa finansów nim będzie za późno
OdpowiedzGeorge(2019-11-12 11:36) Zgłoś naruszenie 30
Tak, tak… Wladzunia chce wiedzieć, gdzie kupujesz, co kupujesz, o której godzinie itd. A jak się im nie spodobasz, to jednym ruchem ręki pozbawią cię środków do życia blokując konta. Totalniacki zamordyzm wdziera się w nasze życie coraz dalej. Ja płacę tylko gotówką!
Odpowiedz