Takie spotkanie, gdyby do niego doszło, stanowiłoby przełom w dwustronnych relacjach, napiętych od kilku lat w związku z konfliktem zbrojnym między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - pisze agencja Reutera.

"Zełenski już zgodził się na spotkanie w cztery oczy, o czym poinformowałem prezydenta Rosji. Zobaczymy teraz (czy Putin się zgodzi)" - powiedział Nazarbajew na konferencji poświęconej polityce międzynarodowej w Nur-Sułtanie, stolicy Kazachstanu.

Nazarbajew, który powiedział, że jest gotów na zorganizowanie takiego spotkania w swoim kraju, rozmawiał telefonicznie z Putinem w poniedziałek - poinformowało jego biuro, nie ujawniając więcej szczegółów na temat tej rozmowy. Nie jest jasne, kiedy dokładnie Zełenski zgodził się na propozycję Nazarbajewa.

Kreml poinformował, że przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy mogliby w tym roku odbyć swój pierwszy od trzech lat szczyt w formacie normandzkim (tzw. czwórka normandzka) w sprawie konfliktu we wschodniej Ukrainie, ale nie wspomniał o potencjalnym spotkaniu jeden na jeden Zełenskiego i Putina - pisze Reuters. Daty szczytu nie podano.

79-letni Nursułtan Nazarbajew pozostał dożywotnio przewodniczącym narodowej Rady Bezpieczeństwa i szefem rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej "Nur Otan", dzięki czemu mimo odejścia z urzędu zachował daleko idące wpływy.

Nazarbajew w czerwcu 1989 objął urząd I sekretarza KC Komunistycznej Partii Kazachstanu. Od kwietnia 1990 do grudnia 1991 był prezydentem Kazachskiej SRR. Pod jego adresem padały zarzuty nadużywania władzy i wywierania nacisków na przeciwników. Według raportu organizacji Freedom House, obejmującego 197 krajów, Kazachstan zajmuje 175. miejsce pod względem wolności prasy. (PAP)