Kartę nauczyciela może zastąpić kodeks oświatowy

7 stycznia 2020, 18:24 | Aktualizacja: 07.01.2020, 18:26
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Nowa pragmatyka zawodowa może być gotowa w połowie roku. Nauczyciele nie są przeciwni zmianom. Chcą przecież dobrze zarabiać i spokojnie wykonywać swój zawód - mówi w wywiadzie Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (50)

  • FF(2020-01-07 19:03) Zgłoś naruszenie 15186

    Wiecej płacy za więcej pracy. Niech pracują tyle co inni, to będą zarabiać tyle co inne cenione zawody. Aha, a w wakacje dyżury w szkołach i zajęcia sportowe dla dzieci, które nigdzie nie wyjechały.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Rodziciel(2020-01-07 19:10) Zgłoś naruszenie 15156

    Do wiecznie narzekających nauczycieli: w 2019 r. było ponad 70 dni roboczych bez zajęć dydaktycznych. Mój urlop wynosi 26 dni robocze. Jak mam zapewnić opiekę nad dziećmi ????. Jest jakaś instytucja/zakład/market w Polsce, która jest nieczynna przez 70 dni w roku ???

    Pokaż odpowiedzi (13)Odpowiedz
  • logiczny(2020-01-07 21:48) Zgłoś naruszenie 2347

    Nie chodzi o zmianę nazwy przywileju tylko o realne zmiany dobre dla ucznia bo o nim dawno zapomniano.Pensja nauczyciela powinna być godna i wyliczana wg. stawki godzinowej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KK37(2020-01-08 10:00) Zgłoś naruszenie 9410

    Mogę oddać wakacje bo dalej niż nas polskie morze mnie nie stać!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2020-01-08 11:16) Zgłoś naruszenie 14110

    Znowu jad... i nagonka na nauczycieli. Od KN wara, chyba że nauczycieli potraktujemy zgodnie z kodeksem pracy, a nie kolejna dobra zmiana tylko w nazwie i na papierze, oczywiście dobrze opłacona dla pomyslodawcy. Płaca nauczycieli - śmiech na sali, elita narodu. Niestety ginie kraj, który nie inwestuje w edukacje. Stanie w miejscu to też cofanie się, bo inni idą do przodu. Odebrane nauczycielom emerytury to skandal, tym bardziej że inne grupy zawodowe utrzymały zasady przechodzenia na emeryturę. A nauczycielom ciągle czegoś się zazdrości, tak im dobrze, a oni tego nie widzą. Jestem mężem nauczycielki z grubo ponad 30 letnim stażem pracy i o pracy nauczycieli wiem dużo. Nigdy nie pracowalbym w szkole!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Byly nauczyciel(2020-01-08 11:24) Zgłoś naruszenie 6129

    Wiecznie nauczyciele narzekają, chcą więcej zarabiać ale za co 20 godzin. Tyle co wy to zarabiają ludzie za 40 godzin pracy.. Nie piszecie o godzinach nadliczbowych za ktore macie nastepne pieniądze. Zenada.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ala(2020-01-08 11:27) Zgłoś naruszenie 6100

    Kto na starcie zarabia duzo. Nawet cenione zawody a wy tylko wiecej i więcej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Fdsayt(2020-01-08 18:19) Zgłoś naruszenie 516

    Każdy kto tak połowa nauczycieli może założyć szkół ewentualnie sam uczyć.pod warunkiem że sam będzie miał wykształcenie.w biurach połowa czasu to ploty,Internet, spacery itp.efektywny czas pracy 4 godz.dzuennie czyli 20 w tygodniuzstan nauczycielem będziesz mieć wolnego .że się pozygasz od tego.zapraszam do zawodu .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maja (2020-01-08 19:10) Zgłoś naruszenie 945

    Byłam dzisiaj w szkole podstawowej po długim czasie. Trafiłam na 10 min przerwę... co za hałas i harmider .. współczuję uczniom i pracownikom

    Odpowiedz
  • ajs(2020-01-08 20:01) Zgłoś naruszenie 823

    Nie płaćcie nauczycielom. A wasze dzieci będą uczyć Ukraińcy, Hindusi, I Atabowie, a Polska stanie się niczym w Europie. Tego ludzie chcecie?

    Odpowiedz
  • Rodzic i kibic belfrom(2020-01-08 20:18) Zgłoś naruszenie 453

    W nagłówku ma były nauczyciel :D jak ci tak dobrze było, jak podobno 20 godzin tygodniowo pracowales, to czemu ten miód porzuciłeś?! Przecież dam mowisz, że tak cudownie jest być nauczycielem i nie ma powodu do narzekania

    Odpowiedz
  • Halina - nauczycielka (2020-01-08 20:28) Zgłoś naruszenie 853

    Zenujace, ze byly nauczyciel pisze takie brednie! Nauczyciel nie pracuje 20 godzin.Praca nauczyciela nie konczy sie w szkole!! Bedac nauczycielem fizyki duzo czasu prywatnego poswiecam na przygotowanie sie do lekcji, sprawdzianow itp.Nie mowiac juz o radach , wycieczkach, kursach i wielu jeszcze innych sprawach szkolnych.Prosze wiec nie mowic, ze nauczyciel pracuje tylko tyle co wynosi jego etet.to bzdury.Urzednik idzie do biura , przepracuje 8 godzin i o niczm nie mysli.Jesli kogos bardzo boli tyle wolnego czasu nauczycieli to droga otwarta.Trzeba bylo wybrac studia pedagogiczne i przestac biadolic.Zyjemy w kraju, w ktorym wszyscy mamy jednakowe prawo no nauki!!

    Odpowiedz
  • Halina(2020-01-08 20:34) Zgłoś naruszenie 117

    Madre slowa "ajs"popieram Twoja wypoiedz!

    Odpowiedz
  • Iza(2020-01-08 21:33) Zgłoś naruszenie 912

    Każdy kto twierdzi, że nauczyciel pracuje 20 godzin naprawdę nie ma pojęcia o specyfice pracy w szkole. Myślę, że nauczyciele chcieliby móc wreszcie spokojnie pracować, robić to co kochają, bo uczenie to pasja, która wymaga poświęcenia, często tak się dzieje, że nauczyciele nie mają czasu dla bliskich, bo ta praca wymaga od nich kreatywności, oddania i pracy o różnych porach- poza tymi 20 godzinami, które dla wielu są solą w oku. Ciągłe zmiany w oświacie, " ulepszanie " systemu przez kolejne rządy i ministrów nie sprzyjają uczniom, rodzicom i nauczycielom, powodują tylko coraz większe zamieszanie. Jak dobrze pracować, gdy nauczyciel wciąż jest niepewny jutra, nie wie czy nie zmieni sie struktura szkół, czy samorządy nie zechcą dokonać kolejnych oszczędności, zamknać lub zamienić szkoły w niepubliczną, bo oświata za drogo ich kosztuje? Zamiast krytykować i pisać coś o czym się nie ma pojęcia, może warto przyjrzeć sie realiom, postarać sie zobaczyć jak jest naprawdę , a nie wyrażac sądy na podstawie przeczytanych lub zasłyszanych bzdur?

    Odpowiedz
  • Mirka(2020-01-09 07:41) Zgłoś naruszenie 384

    Nauczyciele szanujcie się! Po co ta dyskusja z ludzmi o niskim ilorazie inteligencji i wiedzy ogólnej? Nie ma co się tłumaczyc ! Życzę wszystkim wytrwania w zawodzie w chorym , polskim systemie oświaty. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Nauczyciel (2020-01-09 12:02) Zgłoś naruszenie 57

    Ja pracuję jako nauczyciel w przedszkolu na umowie o pracę 40 godzin tygodniowo 2100 na rękę urlop jak każdy pracownik 26 dni. Tak jak inni nauczyciele muszę przygotować się do zajęć z tą różnicą że ja do domu wracam po 8 godzinach zegerowych a nie 4 lekcyjnych. W naszym kraju nie wszyscy nauczyciele są równi

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2020-01-09 13:47) Zgłoś naruszenie 161

    Jaka spokojna praco skoro nauczyciel 60 lat , musi tłumaczyć się przed smrodem z podstawówki ?

    Odpowiedz
  • roksi(2020-01-09 16:22) Zgłoś naruszenie 647

    Kolejna kasta ludzi. Ciągle mało. A dzieci trzeba douczać samemu lub korepetycje. Myślą, że tylko oni są wyuczeni. W prywatnym sektorze brak takich przywilejów, nie wspominając o 13. Tam też robią ludzie po studiach i tyle nie zarabiają. Często muszą robić fizycznie. Do szkoły nie jest tak łatwo się dostać. Trzeba mieć znajomości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zibi(2020-01-09 16:57) Zgłoś naruszenie 50

    Piontkowski,nadajesz się do wideł i do ***** a nie do edukacji

    Odpowiedz