Posłowie w pozaregulaminowym trybie, w 30 minut, zdecydowali, że długo procedowana i uchwalona przez parlament ustawa nie wejdzie w życie za kilka tygodni, lecz najwcześniej w 2021 r.
Zawiązanie prostej spółki akcyjnej, trzeciego typu spółki kapitałowej, miało być możliwe od 1 marca 2020 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1655). To jeden z najistotniejszych projektów Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (zastąpiło je Ministerstwo Rozwoju) ubiegłej kadencji. Szkopuł w tym, że ustawa w ustalonym terminie, który wielokrotnie przypominała minister Jadwiga Emilewicz, najprawdopodobniej nie wejdzie. Posłowie sejmowej komisji sprawiedliwości zdecydowali przedwczoraj, że termin wejścia w życie ustawy należy przesunąć o rok.
– Taka była prośba Ministerstwa Sprawiedliwości. Przychyliliśmy się do niej – mówi Marek Ast (PiS), przewodniczący komisji.
Oczywiście zmianę muszą zaakceptować jeszcze Sejm w głosowaniu oraz prezydent (a Senat będzie mógł wnieść poprawki).

Nieregulaminowy tryb

Reklama
Od samej zmiany większe kontrowersje budzi sposób, w jaki jest ona przyjmowana. Otóż korekty kodeksu spółek handlowych (bo w nim są przepisy o prostej spółce akcyjnej) postanowiono dokonać na etapie prac sejmowej komisji. Rozpatrywała ona zaś projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego w zakresie... utworzenia wyspecjalizowanych sądów ds. własności intelektualnej.
Cały artykuł przeczytasz w czwartkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej