Według niego, krąg możliwych rozmówców Jourovej obejmuje obok Zbigniewa Ziobry, Elżbiety Witek i Julii Przyłębskiej również marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf i rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, jak też przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa. Ostateczna lista warszawskich spotkań wiceprzewodniczącej KE zostanie zatwierdzona w poniedziałek - zaznaczyło unijne źródło.

"Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce, w szczególności ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o organizacji sądów" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand. Dodał, że Komisja będzie analizować tekst przyjętej w czwartek ustawy i jej zgodność z prawem unijnym.

"Nasze stanowisko było jasne od samego początku. Wiele razy wyraziliśmy nasze obawy. W liście z 19 grudnia wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova zwróciła się do polskich władz o niekontynuowanie prac nad ustawą bez odpowiedniej konsultacji. Nadal uważnie śledzimy rozwój sytuacji i będziemy analizować ostateczny tekst aktu prawnego przyjętego wczoraj pod kątem zgodności z prawem UE" - zaznaczył.

Podkreślił, że KE "bez wahania podejmie odpowiednie środki w razie potrzeby". Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie mogą to być środki.

Reklama

Komisarz Jourova będzie uczestniczyła w poniedziałek w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. (PAP)

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)