Decyzja ta otwiera, po stronie UE, drogę do wejścia w życie tego porozumienia. Gdy tylko wietnamskie Zgromadzenie Narodowe również ratyfikuje umowę, będzie ona mogła zacząć obowiązywać. Najprawdopodobniej stanie się to na początku tegorocznego lata.

"Ta druga umowa, którą zawieramy z krajem Azji Południowo-Wschodniej, po Singapurze. Jest to także najbardziej ambitna umowa o wolnym handlu, jaką kiedykolwiek zawarto z krajem rozwijającym się. Otwieramy nowe możliwości handlowe, ale tworzymy także nowe narzędzia, które nadadzą impet egzekwowaniu podstawowych wolności i praw pracowniczych w Wietnamie" - oświadczył minister spraw zagranicznych i europejskich sprawującej prezydencję Chorwacji Gordan Grlić Radman.

Przewiduje ona natychmiastowe zniesienie ceł obejmujących 65 proc. eksportu z UE do Wietnamu. Obrót resztą towarów - w tym motocyklami, samochodami, farmaceutykami, chemikaliami, winami, drobiem i wieprzowiną - ma być stopniowo liberalizowany w ciągu 10 lat.

71 proc. wietnamskiego eksportu do UE będzie zwolnione z cła od pierwszego dnia obowiązywania umowy. Kolejne produkty mają być włączone na tę listę w ciągu siedmiu lat. Bezcłowy wietnamski wywóz wrażliwych produktów rolnych, takich jak ryż, czosnek lub jajka, ma być ograniczony.

Umowa zakłada też zniesienie barier pozataryfowych w sektorze motoryzacyjnym, licencji eksportowych i importowych oraz procedur celnych. Wietnam zaakceptował znak "Made in EU" dla produktów nierolniczych i oznaczenia geograficzne 169 charakterystycznych produktów unijnych, takich jak ser Parmigiano Reggiano, czy szampan. Na podobnej zasadzie 39 wietnamskich produktów będzie chronionych w UE.

Zgodnie z umową, przedsiębiorstwa w UE będą miały lepszy dostęp do usług biznesowych, środowiskowych, pocztowych i kurierskich, bankowych, ubezpieczeniowych i transportu morskiego w Wietnamie. Firmy z UE będą też mogły ubiegać się o kontrakty wietnamskich ministerstw, czy przedsiębiorstw państwowych. W przypadku naruszenia praw człowieka umowa handlowa UE-Wietnam może zostać zawieszona.

Wietnam jest drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), po Singapurze, z obrotem towarowym o wartości 47,6 mld euro rocznie. Eksport UE do tego kraju rośnie o 5-7 procent rocznie, ale deficyt handlowy UE z Wietnamem wyniósł w 2018 roku 27 miliardów euro.

UE importuje z Wietnamu sprzęt telekomunikacyjny, odzież i produkty spożywcze. Eksportuje tam głównie towary takie jak maszyny i urządzenia transportowe, chemikalia i produkty rolne.

>>> Czytaj również: KE: Wskaźnik nastrojów w gospodarce UE spadł dramatycznie