G20 we współpracy z organizacjami międzynarodowymi zamierza dostarczyć pomoc krajom rozwijającym się dotkniętym pandemią koronawirusa - głosi komunikat ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy, wydany po wtorkowej wideokonferencji.

G20 oceni zagrożenie, jakim dla wschodzących rynków i państw o niskich dochodach jest zagraniczne zadłużenie. Wyznaczona do tego grupa zadaniowa ma dostarczyć informacje i plan działania do 15 kwietnia.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa, która w ubiegłym tygodniu oznajmiła, że globalna gospodarka weszła w recesję, powiedziała, że nadal jest zaniepokojona "negatywnymi perspektywami globalnej gospodarki w 2020 roku" ze względu na pandemię. Zaapelowała o podjęcie kroków, które zmniejszą obciążenie najbiedniejszych państw wynikające z ich zadłużenia.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych G20 rozważali też rolę jaką MFW i Bank Światowy mogą odegrać w zapewnieniu płynności finansowej krajom rozwijającym się, zwłaszcza w Afryce, gdzie gospodarki wejdą w zastój na skutek pandemii.

Reuters zwraca uwagę, że grupa G20 jest ostatnio krytykowana za zbyt powolną reakcję na kryzys wywołany koronawirusem.

Reklama

W poniedziałek ministrowie handlu państw G20 uzgodnili, że zacieśnią współpracę, aby podczas pandemii zagwarantować płynne dostawy sprzętu medycznego i materiałów ochronnych oraz przeciwdziałać wszelkim formom spekulacji oraz nieuzasadnionym podwyżkom cen leków, sprzętu medycznego, czy środków ochrony.

W ubiegłym tygodniu przywódcy państw G20 postanowili, że przeznaczą co najmniej 5 bln dolarów na wsparcie światowej gospodarki w walce ze skutkami pandemii koronawirusa.

>>> Polecamy: Dług publiczny Bułgarii może wzrosnąć nawet pięciokrotnie