Apele polityków rządzącej w landzie koalicji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej to następstwo czwartkowego wyroku Wyższego Sądu Administracyjnego w Greifswaldzie. Pisze o nim nie tylko prasa niemiecka ale i światowe media jak np. BBC.

Sąd anulował bowiem wprowadzony wcześniej przez rząd landowy zakaz podróży na plaże i wyspy Morza Bałtyckiego w okresie Świąt Wielkanocnych. Zakaz został wprowadzony ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Sąd przychylił się do skarg złożonych przez mieszkańców regionu. Uznał, że przepisy stanowią "nieproporcjonalną ingerencję w wolność osobistą".

Jeszcze w czwartek premier landu Manuela Schwesig przyznała, że rząd akceptuje decyzję sądu. Jednocześnie zaapelowała do mieszkańców, aby pozostali na czas Świąt Wielkanocnych w domach.

W piątek szereg polityków SPD i CDU powtórzyło apel Schwesig – poinformował regionalny nadawca publiczny NDR. Heiko Kaerger, lokalny polityk CDU, ostrzegł przed powtórką wydarzeń z Włoch. „Rzut oka na Północne Włochy wyraźnie pokazuje, jak szybko może rozprzestrzeniać się koronawirus” - powiedział w rozmowie z NDR.

Ze względu na pandemię COVID-19 do Meklemburgii-Pomorza Przedniego nie mogą wjeżdżać osoby z innych niemieckich landów.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)