Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła tym samym do 413, zaś liczba wszystkich potwierdzonych zakażeń do 3263. Już 933 osoby uznano za wyleczone.

Nadal spada liczba chorych na Covid-19 leczonych w szpitalach – jest ich obecnie 812. Kwarantannę w domach odbywa ponad 10 tys. osób.

Wzrosła natomiast liczba zmarłych pensjonariuszy domów długotrwałej opieki senioralnej, u których wykryto koronawirusa – jest ich już 98, przy czym 42 zmarłych mieszkało w największym domu opieki w Budapeszcie, przy ul. Pesti.

W poniedziałek złagodzono nieco przepisy związane z epidemią koronawirusa na całym terytorium Węgier z wyjątkiem Budapesztu i komitatu Pest, na które przypada najwięcej zakażeń i zgonów.

Na terenach, gdzie złagodzono restrykcje, nie obowiązują już ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu, choć zaleca się jak najmniej bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Zezwolono też na otwarcie bez ograniczeń wszystkich sklepów, plaż, ogrodów zoologicznych i muzeów na wolnym powietrzu, a także parków.

Restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości na tarasach i w ogródkach. Ponadto można odprawiać msze święte z udziałem wiernych, organizować wesela i pogrzeby, a także imprezy sportowe - ale bez udziału widzów.

Z Budapeszt Małgorzata Wyrzykowska (PAP)