Wartość produktu krajowego brutto wytworzonego w strefie euro w ubiegłym roku to 9,2 bln euro. PKB USA to - w przeliczeniu na wspólną europejską walutę prawie 9,7 bln euro. W przypadku Japonii było to około 3,3 bln euro.
Z danych zamieszczonych na stronie Eurostatu wynika, że PKB Eurolandu systematycznie rośnie. W 1999 roku - gdy strefa euro powstawała, było to ponad 6,2 bln euro. W ujęciu procentowym zmiany roczne nie wypadają jednak tak imponująco. W ubiegłym roku PKB strefy euro wzrosło o 0,8 proc., największą dynamikę zanotowano krótko po powstaniu strefy. W 2000 roku wzrost gospodarczy Eurolandu wyniósł 3,9 proc.
Strefa euro stopniowo stawała się istotnym graczem w światowej gospodarce od momentu, gdy stało się jasne, że proces wprowadzania nowej ponadnarodowej waluty osiągnie sukces. Eksperci NBP w raporcie o korzyściach i kosztach wejścia do strefy euro podają, że w pięć lat po wprowadzeniu do obiegu europejskiej waluty wyprzedziła ona dolara amerykańskiego na rynku międzynarodowych emisji papierów dłużnych. W połowie 2007 roku jego udział wynosił już 48 proc. Na starcie - czyli w 1999 roku - było to 30 proc.
Dziś strefa euro wypracowuje około jednej szóstej światowego PKB. Według danych z 2007 roku jej udział wynosił około 17 proc. (dla porównania USA są odpowiedzialne za ponad 22 proc.). Część Eurolandu w światowych obrotach handlowych to około 16 proc. (USA mają 15 proc.), przy czym Euroland ma zbilansowany rachunek obrotów bieżących, zaś Stany Zjednoczone wykazywały deficyt w wysokości ponad 5 proc. PKB. Strefa euro wypada też lepiej pod kątem wielkości deficytu budżetowego. W 2007 roku wynosił on 0,6 proc. PKB. W USA było to 3 proc. PKB, a w Japonii 2,4 proc. PKB.
Reklama
Od czasu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku strefa euro powiększyła się o cztery nowe kraje. Najdłuższy staż ma Słowenia. Wspólna waluta jest w słoweńskim obiegu od początku 2007 roku. W pierwszym roku eksport Słowenii wzrósł o około 17 proc., a import o ponad 18 proc. Trudno to chyba jednak wiązać bezpośrednio z uczestnictwem Słowenii w strefie: rok wcześniej dynamika eksportu wynosiła 15,7 proc., zaś importu 15,8 proc.
Dla porównania eksport całego Eurolandu wzrósł w 2007 roku o 8 proc., zaś import o 7,3 proc.
Słowenia zachowała też stosunkowo wysokie tempo wzrostu PKB. W 2007 roku wyniosło ono 6,8 proc. w porównaniu do 5,9 proc. w roku 2006. To niezły wynik, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że cała strefa euro w 2007 roku zaczęła już hamować. Wzrost gospodarczy wyniósł w niej 2,6 proc. wobec 2,9 proc. rok wcześniej.
Spowolnienie gospodarcze, jakie można było obserwować w Europie Zachodniej od 2007 roku, utrudnia wyciągnięcie wniosków z korzyści, jakie mogły odnieść kolejne nowe kraje UE, które przyjęły wspólną walutę. Od początku 2008 roku euro jest prawnym środkiem płatniczym na Malcie i na Cyprze. W obu przypadkach dynamika wzrostu PKB spadła. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w ubiegłym roku najprawdopodobniej o 2,4 proc. wobec 3,9 proc. rok wcześniej. W przypadku Cypru było to 3,7 proc. względem 4,4 proc. Hamowanie w nowych krajach członkowskich i tak nie było tak wyraźne jak w całym Eurolandzie. Tam wzrost PKB zmalał do 0,8 proc. z 2,6 proc.
O ile Malta nie zanotowała jakiegoś wyraźnego wzrostu obrotów handlowych po przystąpieniu do strefy euro (poziom eksportu, jak i importu był porównywalny w 2008 roku do danych z 2007 roku), o tyle dane z Cypru sygnalizują znaczący wzrost. Jednak i w tym przypadku najprawdopodobniej nie wynikał on bezpośrednio z uczestnictwa w strefie, bo zarówno eksport, jak i import Cypru rosły dynamicznie już wcześniej. W 2008 roku wartość towarów i usług sprowadzonych na wyspę wrosła o ponad 11 proc. Wartość eksportu zwiększyła się zaś o niecałe 10 proc.
9,2 bln euro wyniosła wartość PKB strefy euro w 2008 roku