Jak powiedział w poniedziałek PAP doradca prezydenta Paweł Wypych, na szczyt został zaproszony premier Donald Tusk.

Według Wypycha, Kancelaria Prezydenta nadal nie otrzymała odpowiedzi, czy szef rządu przyjedzie we wtorek do Pałacu Prezydenckiego. W poniedziałek w tej sprawie specjalne pismo wysłał do szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński.

Rzecznik rządu Paweł Graś, pytany w poniedziałek czy premier weźmie udział w szczycie, powiedział PAP, że decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Zaznaczył, że spotkanie u prezydenta może kolidować czasowo z posiedzeniem Rady Ministrów.

Szczyt, który ma rozpocząć się o godz. 15 będzie podzielony na dwie części.

Reklama

Pierwsza będzie poświęcona aktualnej sytuacji gospodarczej, sytuacji na rynku pracy i ochronie miejsc pracy. Referować ma m.in. wicepremier Waldemar Pawlak.

Druga część poświęcona będzie wykorzystaniu środków unijnych - tu zaplanowano wystąpienie minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.

Spotkanie ma skończyć się ok. 18.15. Planowane jest podsumowanie dyskusji przez prezydenta na konferencji prasowej.

Wypych zaznaczył, że w spotkaniu weźmie udział około 50 osób, m.in. przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, świata biznesu, naukowcy.

Według niego, niedługo odbędzie się też kolejny szczyt - zgodnie z zapowiedziami prezydenta - poświęcony kwestii wejścia Polski do strefy euro. Ponieważ, jak ocenił Wypych, "sprawa jest paląca", zapewne odbędzie się on niebawem i "trzeba tu raczej mówić o tygodniach, nie o miesiącach".

Wtorkowy szczyt rozpocznie przemówienie prezydenta. Następnie spotkanie zostanie zamknięte dla mediów.

Pierwszy szczyt społeczny w Pałacu Prezydenckim odbył się pod koniec lutego, wziął w nim udział premier Donald Tusk. Prezydent i szef rządu zadeklarowali wówczas wolę tworzenia wspólnej, narodowej strategii wejścia Polski do strefy euro.