90 proc. udziałów w tej spółce posiada Skarb Państwa, który zamierza przekazać jej zarządzanie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" podała, że Skarb Państwa chce sprzedać dawną siedzibę KC PZPR wraz z budynkiem GPW.

"Właścicielem dawnego Domu Partii oraz 60 proc. Centrum Giełdowego jest państwowa spółka o nazwie Centrum Bankowo- Finansowe +Nowy Świat+. Ta właśnie spółka decyzją Ministerstwa Skarbu ma zostać sprywatyzowana. Jej akcje przejmie Agencja Rozwoju Przemysłu, potem zaś zostanie sprzedana" - czytamy w dzienniku. Gazeta, powołując się na informatora z CBF, podaje też, że spółka ma w kasie 20 mln zł, a rocznie przynosi 7 mln zł zysku.

Rzeczniczka prasowa ARP powiedziała w czwartek PAP, że Agencja nigdy nie zamierzała i nie zamierza sprzedać dawnego budynku KC PZPR i siedziby Giełdy Papierów Wartościowych, a jedynie zarządzać nieruchomościami.

Sarzyńska zdementowała też doniesienia "Gazety Wyborczej", która podała, iż nieruchomości CBF o powierzchni 47 tys. m kw., które znajdują się na prawie 2 hektarach gruntu w najdroższym miejscu stolicy, wyceniono na od 260 mln zł (wycena majątkowa) do 158,4 mln zł (wycena ostateczna). Zdaniem gazety oznacza to, że 1 m kw. ma wartość od 4-6 tys. zł.

"Nie wiem, skąd dziennikarze wzięli te kwoty. Wstępna wycena wartości CBF, którą przeprowadziła wyłoniona w przetargu spółce BAA Polska, nie pokrywa się z wartościami podanymi w artykule. Podkreślam, że to wstępna wycena, która jest weryfikowana przez inną firmę wyłonioną w przetargu i dlatego nie mogę podać jej kwoty. Po raz trzeci kwotę sprawdzi niezależny biegły sądowy, po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów decyzji o przekazaniu spółki w zarządzanie ARP" - powiedziała.

Kapitał Agencji Rozwoju Przemysłu ma zostać podniesiony o wartość 26 spółek, m.in. o Centrum Bankowo-Finansowe. Taką decyzję podjął resort skarbu. ARP zleciło dokonanie wyceny wszystkich 26 spółek - zarówno tych, które mają zostać sprzedane, jak i tych, którymi będzie zarządzała Agencja. "To normalna procedura. Musimy wiedzieć, jaka jest wartość spółek, o które Skarb Państwa podnosi nasz kapitał" - wyjaśniła.

Sarzyńska powiedziała, że dawny gmachu KC PZPR w 1990 r. został przekazany za czasów rządu Tadeusza Mazowieckiego we władanie Skarbu Państwa. Od tego czasu grunt i nieruchomość służyły jako zastaw pod kredyty na wybudowanie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. "Z wynajmu powierzchni były spłacane kredyty. Dziś biblioteka jest gotowa, wszystkie kredyty zostały spłacone" - podsumowała.