Płace: więcej niż szacowali ekonomiści

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w marcu 2009 roku wzrosło o 4,2 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 2,5 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w marcu 2009 roku 3 330,49 zł i wzrosło rok do roku o 5,7 proc., a wobec lutego wzrosło o 4,2 proc.

Bezrobocie - niestety też więcej

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w marcu 2009 roku było zatrudnionych 5 325 300 osób, czyli o 0,9 mniej rok do roku i o 0,5 proc. mniej wobec lutego.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w marcu rok do roku spadło o 0,4 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 0,3 proc.

Analitycy - to dane neutralne

Zdaniem Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty X-Trade Brokers, dane te nie mają większego znaczenia dla złotego. Nie wpłyną też istotnie na decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. "Na ten moment oczekujemy, iż Rada w kwietniu stóp nie zmieni, choć w tym roku będą jeszcze obniżki" - napisał w komentarzu.

Zdaniem Kwietnia, nieco lepsze dane o wynagrodzeniach oznaczają, iż realna ich wartość w sektorze przedsiębiorstw jest ciągle nieco wyższa niż rok temu, jednak to zmieni się prawdopodobnie w połowie bieżącego roku i wywnrze negatywny wpływ na konsumpcję.