Z informacji przygotowanej przez BCC na środową konferencję wynika, że w Brukseli działa, według różnych szacunków, od 15 do 100 tys. lobbystów. W Polsce zarejestrowanych jest 140 podmiotów, deklarujących wykonywanie zawodowej działalności lobbingowej. Dyrektor Instytutu Interwencji Gospodarczych BCC Arkadiusz Protas powiedział, że w Polsce lobbują praktycznie wszyscy, m.in. związki zawodowe, organizacje branżowe i pracodawców oraz dyplomaci. Najbardziej aktywnymi lobbystami są jednak politycy. "Całą ich działalność polityczną można nazwać działalnością lobbingową" - podkreślił Protas.

Problemem lobbystów w Polsce jest jednak postrzeganie ich działalności przez społeczeństwo. Wiele osób łączy bowiem lobbing z korupcją i łamaniem prawa.

Protas podkreślił, że wokół działalności lobbingowej w Polsce narosło wiele mitów, a powszechne rozumienie tego zjawiska jest dalekie od stanu faktycznego. W rzeczywistości prowadzenie działalności lobbingowej jest tak samo zgodne z prawem, jak np. usługi public relations oraz doradztwo prawne i strategiczne. "Lobbing jest bardzo powszechnie stosowany przez różne grupy społeczne, które realizując swoje zadania (...), prowadzą działania na rzecz przeforsowania jakiegoś poglądu, czy jakiejś sprawy" - podkreślił Protas.

Przywrócenie pozytywnego znaczenia słowu "lobbing" oraz pokazanie przedsiębiorcom, w jaki sposób mogą prowadzić działalność lobbingową ma na celu rozpoczęta niedawno akcja "Odpowiedzialny lobbing jako narzędzie zarządzania zmianą gospodarczą". W ramach projektu, realizowanego przez BCC i FZZ, prowadzona jest kilkunastomiesięczna kampania informacyjna w Polsce.

Reklama

Jak zaznaczył podczas konferencji szef Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski, lobbing może być skutecznym narzędziem np. do walki z kryzysem. "W dobie kryzysu ta działalność jest bardzo istotna. Właśnie teraz dla nas, dla związków zawodowych, niesamowite znaczenie ma współpraca z partnerami, przede wszystkim z pracodawcami" - podkreślił. Business Centre Club powstał 1991 r. Zrzesza ponad 1,2 tys. firm, zatrudniających łącznie 600 tys. pracowników.