Kryteria konwergencji (inaczej kryteria z Maastricht) to ustalone w Traktacie o Unii Europejskiej wskaźniki ekonomiczne, jakie powinna spełniać polityka gospodarcza państwa aspirującego do członkostwa w Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW) i tym samym do strefy euro. Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do kursu euro tylko o plus/minus 15 proc.

Pytany przez PAP o perspektywy wprowadzenia euro w Polsce w warunkach kryzysu, Trichet odparł, że dla rady zarządzającej EBC liczą się przede wszystkim kryteria traktatowe, których spełnienie zależy od rozwoju gospodarczego.

"Uważamy, że powinny być one spełnione; to jest bardzo ważne z punktu widzenia interesu kraju, ponieważ konwergencja jest kluczowa, żeby uczynić z wejścia do strefy euro sukces" - zaznaczył Trichet. Dodał, że konwergencja jest też bardzo ważna dla spójności całej UE.

W związku z kryzysem pojawiły się głosy, aby poluzować kryteria krajom deklarującym chęć wejścia do strefy euro.

Reklama

Trichet poinformował też o prognozie rady zarządzającej EBC dotyczącej średniookresowych oczekiwań inflacyjnych.

"W ciągu ponad 10 lat od utworzenia strefy euro mieliśmy średniookresowe oczekiwania inflacyjne, które wahały się w niewielkim przedziale od 1,7 do 2 proc." - podkreślił Trichet.

"Nasze ostatnie analizy wykazały 1,9 proc., co pokazuje, że oczekiwania inflacyjne rady EBC są mocno zakotwiczone, ale pozostajemy czujni i stale monitorujemy rozwój oczekiwań inflacyjnych" - zapewnił.