Wprowadzony od wczoraj Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators' Registration and Identification – EORI) to jedna z części składowych tworzonego w UE środowiska elektronicznego cła powstającego w ramach programu e-Customs, tj. bezpapierowego środowiska dla administracji celnych i handlu w UE. Głównym celem tego systemu jest przyspieszenie załatwiania formalności i operacji celnych przez przedsiębiorców i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uczestniczące w czynnościach celnych. Przedsiębiorcy podlegają jednokrotnej rejestracji w systemie EORI i jest im nadawany unikalny numer identyfikacyjny EORI. Muszą oni posługiwać się tym jednym, uznawanym na obszarze całej UE numerem we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE, przy których wymagany jest ich identyfikator.
Przedsiębiorcy wspólnotowi, a więc i polscy, powinni rejestrować się w systemie krajowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy albo według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI. Natomiast podmioty posiadające miejsce zamieszkania lub siedzibę poza UE podlegają rejestracji przez organ celny państwa członkowskiego według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI, albo według miejsca, w którym planowane jest dokonanie pierwszej czynności wymagającej posłużenia się numerem EORI.
Podmioty krajowe, które aktywnie uczestniczą w obrotach towarowych z krajami trzecimi i których dane identyfikacyjne są już znane na podstawie ich dotychczasowych kontaktów z administracją celną, mogły uzyskać numer EORI przed 1 lipca bez składania wniosku rejestracyjnego PG-K. Informacje o automatycznie nadanych przez organ celny numerach EORI są opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Jeśli dane zawarte w automatycznie nadanym numerze nie odpowiadają stanowi faktycznemu, przedsiębiorca musi zweryfikować swoje dane poprzez złożenie wniosku weryfikacyjnego najpóźniej do końca 2009 roku.
JAK REJESTROWAĆ SIĘ W POLSCE
Reklama
W Polsce przedsiębiorcy mogą rejestrować się w systemie EORI w następujący sposób:
● poprzez złożenie lub przesłanie pocztą wniosku rejestracyjnego PG-K (w formie pisemnej),
● osobiście przez wnioskodawcę lub poprzez przedstawiciela wnioskodawcy (posiadającego jego upoważnienie),
● poprzez przesłanie wniosku faksem, lecz skutkuje to nadaniem numeru o statusie do uzupełnienia, którego zmiana na status zatwierdzony wymaga złożenia osobiście lub przesłania wniosku pocztą do naczelnika urzędu celnego – w terminie do 30 dni
● w urzędach lub oddziałach celnych na terenie Polski, przed pierwszą operacją celną lub w jej trakcie.