BGK będzie sprzedawał obligacje, by KFD mógł sfinansować zadania, jakie przeniesiono do niego z budżetu centralnego. Na początku roku rząd zdecydował, że fundusz przejmie finansowanie części inwestycji drogowych. Była to część planu oszczędnościowego, jaki przygotowano w związku z napięta sytuacją w budżecie.

Sprzedaż w IV kwartale

Według Piotra Marczaka, dyrektora Departamentu Długu Publicznego Ministerstwa Finansów, MF uwzględni plany BGK w kalendarzu swoich emisji. – Najprawdopodobniej w IV kwartale rozpocznie się sprzedaż obligacji emitowanych przez BGK na rzecz KFD. Ministerstwo Finansów będzie tę sprzedaż koordynować z emisjami papierów skarbowych, między innymi poprzez uwzględnienie jej w naszym kalendarzu emisyjnym. Na pewno nie będzie konkurencji pomiędzy obligacjami skarbowymi a BGK. Tak skomponujemy kalendarz, żeby na rynku zmieściły się nasze papiery i obligacje BGK – powiedział GP Piotr Marczak.
Reklama
Jak mówi, wartość emisji, jaką przeprowadzi bank, jest obecnie szacowana na około 8 mld zł. MF przygotowuje się już do tej operacji, choć proces legislacyjny, który umożliwi bankowi sprzedaż papierów dłużnych na nowych zasadach, jeszcze się nie zakończył.

Inne terminy wykupu

Według dyrektora Departamentu Długu oferta BGK powinna być jak najbardziej zbliżona do oferty papierów skarbowych, by łatwiej ją było uplasować na rynku. – Założeniem jest, aby ich sprzedaż była możliwa w sposób jak najbardziej zbliżony do sprzedaży obligacji skarbowych, czyli np. na przetargach organizowanych przez NBP, w których bezpośrednio uczestniczyłyby podmioty posiadające status dealera skarbowych papierów wartościowych – mówi Piotr Marczak.
Dodaje, że obligacje BGK powinny mieć standardową konstrukcję, analogiczną do obligacji skarbowych, natomiast na pewno nie będą miały tych samych parametrów. – Będziemy chcieli je wkomponować w naszą krzywą zapadalności, czyli tak ustalić terminy wykupu, aby nie pokrywały się z terminami papierów emitowanych przez MF. Ze względu na cel emisji powinny to być papiery o dłuższych okresach wykupu – mówi Piotr Marczak. Dodaje, że nowe przepisy, nad którymi jeszcze pracuje parlament, dają bankowi wiele możliwości przeprowadzenia emisji.

Nawet za granicą

Zmiany w regulacjach prawnych dają na tyle dużą elastyczność, żeby można było przeprowadzać emisje w każdym systemie: czy to w drodze emisji publicznej, czy też w drodze emisji kierowanej. Teoretycznie mogą to być nawet emisje przeprowadzane za granicą. W wariancie bazowym emisje skoncentrowane zostaną na rynku krajowym w systemie jak najbardziej przypominającym sprzedaż obligacji skarbowych – powiedział GP Piotr Marczak.