Od ogłoszenia we wrześniu zeszłego decyzji o inwestycji Buffeta, wartość chińskiej spółki na giełdzie w Hongkongu podskoczyła pięciokrotnie, dzięki decyzji amerykańskiego miliardera, a także z powodu rosnącego zapotrzebowania na pojazdy oszczędzające paliwo.

BYD, siódmy pod względem wielkości koncern samochodowy w Chinach rozpoczął w grudniu ubiegłego roku masową produkcję pojazdu F3 DM, elektrycznego auta zasilanego bateriami, które mogą być ładowane w gniazdku elektrycznym. Firma z Shenshen zamierza w tym roku podwoić produkcję do 400 tys. sztuk.

Na trzy dni przed inwestycją w Chinach, Buffet zgodził się zainwestować w Goldman Sachs Group, co już w tej chwili przyniosło mu około 2 mld dolarów zysku, na razie na papierze.

„Kiedy Warren Buffet mówi, że na kogoś kierują się promienie słońca, wtedy na niego warto zwrócić uwagę” – twierdzi Guy Spier z nowojorskiego funduszu hedgingowego Aquamarine Funds LLC, który w swoich aktywach posiada akcje Berkshire.

Reklama

Według amerykańskiego magazynu „Forbes” Buffet jest drugim najbogatszym człowiekiem świata, zaraz po Billy Gatesie. Jego majątek w marcu tego roku oszacowano na 37 miliardów dolarów.