Dotychczas tylko jedna spółka z indeksu WIG20,PBG, wprowadziła w statucie zmiany dopuszczające udział akcjonariuszy w WZA przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Pozostałe, ze względu na między innymi wymagania techniczne związane z organizacją eWZA, wstrzymują się z taką decyzją.
Urszula Szwed-Strych z Agory wskazuje, że nowelizacja kodeksu wprowadza zupełnie nowe rozwiązania prawne i technologiczne, które wymagają szczególnych środków ostrożności. Chodzi o zapewnienie bezpiecznego i zgodnego z prawem przebiegu WZA. Dodaje, że firma jest w trakcie konsultacji ze spółką zajmującą się techniczną obsługą WZA, z których wynika, że przygotowania do przeprowadzenia elektronicznego walnego zgromadzenia znajdują się w fazie testowej. – Dołożymy starań, aby zaproponować zmiany wewnętrznych przepisów, gdy dostępne będą rozwiązania technologiczne i organizacyjne posiadające właściwe certyfikaty bezpieczeństwa oraz gwarantujące, że walne zgromadzenie z nowymi możliwościami zostanie przeprowadzone zgodnie z prawem – mówi Urszula Szwed-Strych.
Również Getin Holding przygląda się obecnie rozwiązaniom technologicznym, aby ustalić ryzyko związane z ewentualnym wdrożeniem WZA on-line. – Od kilku miesięcy współpracujemy z wiodącymi dostawcami świadczącymi usługi WZ on-line i przeprowadzamy testy, po których podejmiemy decyzje odnośnie do wdrożeń – mówi Krzysztof Małecki zGetin Holding. Marek Kłuciński z PKO BP wskazuje, że nowelizacja kodeksu spółek handlowych wprowadza fundamentalnie nowe rozwiązania w zakresie przebiegu WZA w spółkach publicznych. Z tego powodu rozwiązania nowe i nieobligatoryjne powinny być wprowadzane stopniowo, w miarę jak firmy będą nabierały doświadczeń związanych ze stosowaniem nowych przepisów. To główne powody, dla których firmy nie spieszą się z deklaracjami dotyczącymi internetowych WZA.
Na przykład BZ WBK zapowiada, że bank wprowadzi do statutu spółki zapisy o e-WZA prawdopodobnie na najbliższym walnym zgromadzeniu w 2010 roku. PBG zapowiada, że chce umożliwić akcjonariuszom dostęp on-line do przyszłorocznego WZA, na którym podsumowane zostaną wyniki spółki i jej działalność w 2009 roku.
Reklama
ZMIANY W ORGANIZACJI WZA OD POCZĄTKU SIERPNIA
● Prawo do uczestnictwa w WZA mają osoby, które posiadały akcje danej spółki na rachunku na 16 dni przed datą walnego zgromadzenia (record date). Należy pamiętać o cyklu rozliczeniowym transakcji giełdowych. Aby akcje pojawiły się na rachunku wyznaczonego dnia, papiery trzeba kupić co najmniej 3 dni robocze wcześniej.
● Aby uczestniczyć w WZA, inwestor musi też zgłosić w domu maklerskim żądanie wystawienia zaświadczenia o prawie uczestnictwa w WZA – nie wcześniej niż po ogłoszeniu przez spółkę o zwołaniu WZA (26 dni przed terminem) i nie później niż jeden dzień powszedni po ustalonym dniu record date (w 15-tym dniu przed WZA). To podstawa umieszczenia na liście uprawnionych do uczestnictwa.
● Przestaje obowiązywać wymóg blokady akcji na rachunku inwestycyjnym, aby móc brać udział w walnym zgromadzeniu. Akcjonariusz może sprzedać akcje już na dwa dni robocze przed record date, zachowując prawo do udziału w WZA.
● Akcjonariusze mogą głosować odmiennie z każdej z posiadanych akcji (tzw. split voting).