Wysoka dynamika wzrostu aktywów w ujęciu walutowym była możliwa dzięki bardzo dobrej koniunkturze na rynkach akcji, o czym świadczy chociażby zachowanie indeksu MSCI Emerging Markets, który w lipcu wzrósł o 10,9 proc. w dolarach.

Jednak pomimo wyraźnego wzrostu aktywów w ujęciu walutowym, zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia maja polscy klienci funduszy zagranicznych, gdyż w ujęciu złotowym aktywa funduszy zagranicznych wzrosły jedynie o 1,3% osiągając poziom 2,27 mld złotych.

Na niższą dynamikę aktywów w przeliczeniu na złote wpływ miała sytuacja na rynku walutowym. W lipcu złoty umocnił się w stosunku do dolara o niemal 7 proc., co sprawia, że z perspektywy polskiego inwestora silne wzrosty na wschodzących rynkach akcji w mniejszym stopniu przełożyły się na zgromadzony kapitał.

Oprócz koniunktury na rynkach akcji dodatni wpływ na poziom zgromadzonych aktywów miało również saldo wpłat i umorzeń, które chociaż nie było wysokie, bo zgodnie z naszymi szacunkami, wyniosło +20 mln złotych, to jednak po raz drugi z rzędu było dodatnie.

Reklama

Nowy kapitał był głównie kierowany do funduszy akcji rynków wschodzących, natomiast z funduszy o charakterze sektorowym wycofywano środki. Najwięcej kapitału odpłynęło z funduszy powiązanych ze złotem, surowcami, ale ujemne saldo przepływów także odnotowano w funduszach sektora energetycznego oraz sektora finansów.

Czynnik ten w powiązaniu z sytuacja walutowa spowodował, iż najmocniej spadły aktywa w funduszach powiązanych z surowcami. W lipcu pojawiło się większe niż dotychczas zainteresowanie funduszami obligacji rynków wschodzących oraz obligacji korporacyjnych, które łącznie pozyskały 4 mln złotych.

Największy wzrost wartości aktywów wykazał segment funduszy akcyjnych i dzięki temu istotnie powiększył się jego udział w ogólnej strukturze aktywów (z 49 proc. w czerwcu do 51 proc. na koniec lipca).

W ramach segmentu produktów akcyjnych najmocniej wzrosły aktywa w funduszach akcji globalnych rynków wschodzących (GEM) oraz w grupie funduszy akcji azjatyckich z wyłączaniem Japonii, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdołała podwoić zgromadzony kapitał. Obecnie w funduszach akcji azjatyckich jest zgromadzone blisko 20 proc. wszystkich środków, jakie na rynku polskim posiadają instytucje zagraniczne.

Na 11 monitorowanych podmiotów zagranicznych 3 wykazały spadek wartości aktywów w lipcu. Jeden z podmiotów zdołał powiększyć swoje aktywa o więcej niż +20 proc. Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 300 funduszy.

ikona lupy />
Struktura aktywów zagranicznych w lipcu 2009 / Inne
ikona lupy />
Szacunkowe saldo wpłat i wypłat / Inne