"Jesteśmy zainteresowani i na pewno złożymy oferty" - powiedział Preussner w czasie panelu na Forum Inwestycyjnym w Tarnowie. Zaznaczył jednak, że może się okazać, że PCC nie złoży ofert na wszystkie trzy spółki (Ciech, Azoty Tarnów, ZAK).

Przewodniczący PCC podkreślił, że trudno będzie znaleźć finansowanie transakcji na rynku finansowym.

PCC to działająca w skali międzynarodowej grupa spółek pod kierownictwem PCC SE z siedzibą w Duisburgu (Niemcy). Działalność grupy obejmuje trzy piony: chemia, energia i intermodal. W Polsce posiada m.in. spółki PCC Rokita, PCC Synteza, PCC Węglopochodne, Kosmet-Rokita i Tensis (w pionie chemii); Energetyka-Rokita i Zakład Energetyki - Blachownia (w pionie energetyki); PCC Intermodal (w pionie intermodal).

W czerwcu br. Nafta Polska, która w imieniu Skarbu Państwa będzie zbywać akcje w spółkach Wielkiej Syntezy Chemicznej, zaprosiła do negocjacji na kupno 36,7% akcji Ciechu, 52,6% akcji Zakładów Azotowych Tarnów i 86,3% akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Harmonogram przewiduje, że do 10 września zainteresowani inwestorzy otrzymają memoranda informacyjne, a do 15 września będą mieli czas na złożenie ofert prywatyzacyjnych.

Reklama

W końcu sierpnia prezes Ciechu Ryszard Kunicki poinformował, że wśród kilkunastu podmiotów, które odebrały memoranda informacyjne w sprawie zakupu akcji firm pierwszej grupy chemicznej, znaleźli się inwestorzy branżowi.