Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Większość ekonomistów ankietowanych przez PAP i agencję ISB oczekiwała, że na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na poziomie 3,50 proc.

RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych w listopadzie ubiegłego roku. W trakcie tego cyklu stopy spadły łącznie o 250 pkt bazowych. W listopadzie ubiegłego roku RPP obniżyła stopy o 25 pkt bazowych. Na grudniowym oraz styczniowym posiedzeniu dokonała redukcji stóp po 75 pkt bazowych, zaś w lutym i w marcu obniżki wyniosły po 25 pkt bazowych.

W kwietniu i maju Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na majowym posiedzeniu Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt proc., z 3,5 proc. do 3 proc. Rada ponownie obniżyła stopy procentowe w czerwcu, o 25 pkt bazowych. W lipcu i sierpniu ich poziom nie uległ zmianie.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., redyskontowa 3,75 proc., zaś depozytowa 2,00 proc.

Reklama

Stopy bez zmian = stabilizacja na rynku kredytów hipotecznych

Jak zauważają w komentarzu do decyzji o stopach Jarosław Sadowski i Krzysztof Stępień z Expandera, brak zmian stóp procentowych przez ostatnie 3 miesiące pociągnął za sobą stabilizację stawki WIBOR, a ponieważ przeciętna marża nowoudzielanych kredytów hipotecznych w złotych również się nie zmienia, to można powiedzieć, że na rynku kredytów hipotecznych zapanował długo oczekiwany spokój.

"Minimalne zmiany stawki WIBOR powodują, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych płacą co miesiąc raty o zbliżonej wysokości. Ci którzy dopiero decydują się na kredyt nie muszą obawiać się pogorszenia warunków. (...) Z analizy Expandera wynika, że średnie oprocentowanie nowoudzielanych kredytów w złotych wynosi obecnie ok. 7,28% (kredyt na kwotę 300 tys. zł, 25% wkładu własnego). Jest to prawie tyle samo co w lipcu i sierpniu" - napisali w komentarzu po decyzji RPP analitycy Expandera.

Kolejnym ruchem RPP może być podwyżka stóp?

Komentując dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej, Przemysław Kwiecień z Domu Maklerskiego X-Trade Brokers napisał, że następnym logicznym krokiem Rady powinna być podwyżka stóp procentowych.

"Jako, że spowolnienie w Polsce było spowodowane zasadniczo czynnikami zewnętrznymi, racjonalne jest oczekiwanie, iż stopniowe odbudowanie się popytu zewnętrznego pomoże również i polskiej gospodarce. Taki pogląd sugerowałby zmianę nastawienia w polityce pieniężnej. Oczywiście można dyskutować co do nominalnego poziomu obecnych stóp, które wydają się niskie w zestawieniu z inflacją cen konsumenta, ale już niekoniecznie tak niskie w zestawieniu choćby z indeksem cen sprzedaży detalicznej. Rada skupi się jednak na bardziej dynamicznej zależności zmian parametrów polityki pieniężnej, a to oznacza, że kolejną decyzją powinna być podwyżka stóp, choć prawdopodobnie nie nastąpi to szybko" - napisał w komentarzu główny ekonomista X-Trade Brokers.

Jednocześnie według Kwietnia, dla rynku złotego posiedzenia Rady schodzą obecnie na dalszy plan, dlatego że notowania polskiej waluty uzależnione są przede wszystkim od zmian na rynkach zagranicznych i sentymentu do segmentu walut wschodzących.

ikona lupy />
Stopa referencyjna NBP / DGP