Jak podało we wtorek ministerstwo, liczba bezrobotnych na koniec września wyniosła 1 mln 714,1 tys. osób i w porównaniu z końcem sierpnia wzrosła o 25,1 tys. osób.

Wzrost bezrobocia odnotowano w 13 województwach. Najwięcej (o 0,5 pkt proc.) wzrosło ono w woj. zachodniopomorskim. Najmniej (o 0,1 pkt proc.) w województwach lubelskim i opolskim. Jedynie w województwie lubuskim stopa bezrobocia w porównaniu do sierpnia nie uległa zmianie.

Jak powiedziała PAP rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby, wzrost liczby bezrobotnych we wrześniu spowodowany był rejestracją w urzędach pracy osób, którym wygasły umowy na czas określony lub związane z pracami sezonowymi (np. w turystyce). Wiązało się to również z rejestracją absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu wyniosła 87,1 tys. i w porównaniu do sierpnia wzrosła o 8,2 tys. (o 10,4 proc.). Więcej ofert niż przed miesiącem zgłosili pracodawcy w 13 województwach; najwięcej w opolskim (o 1 tys.), podlaskim (o 0,7 tys.) i podkarpackim (o 1,2 tys.). Spadek liczby ofert pracy miał miejsce w województwach: wielkopolskim (o 0,4 tys.) i śląskim (o 0,3 tys.).

Reklama