Indeks Chicago PMI wzrósł w grudniu do poziomu 60,0 pkt z 56,1 pkt w listopadzie, podczas gdy oczekiwano niewielkiego jego spadku do poziomu 55,0 pkt.
Dolar umacniał się dziś również względem jena, co wyciągnęło kurs USD/JPY do poziomu 92,50. Inwestorów zaniepokoiły dzisiejsze informacje dotyczące możliwej obniżki ratingu Japonii, która może stać się realnym zagrożeniem, jeśli kraj ten nie zdoła ustabilizować swojego budżetu. Ponadto uczestnicy rynku widzą, że podczas gdy w USA zaczyna się spekulować o podwyżkach stóp procentowych, Japonia najprawdopodobniej będzie zmuszona w dalszym ciągu poluźniać politykę pieniężną. Podobne fiskalno-monetarne obawy względem gospodarki brytyjskiej zepchnęły dziś kurs GBP/USD do najniższego od 2,5 miesięcy poziomu w okolicach 1,5830. W drugiej części sesji funt, w przeciwieństwie do jena, zdołał jednak odrobić część strat i pod koniec dnia notowania GBP/USD kształtowały się już na poziomie 1,5960.

Złoty przez całą sesję utrzymał dobry poziom względem euro poniżej wartości 4,1300 PLN za EUR. Nieco więcej zmienności wykazywał kurs USD/PLN, co było jednak wynikiem zmian w notowaniach pary EUR/USD. Złoty pozostaje mocny ze względu na silne fundamenty polskiej gospodarki – wielu inwestorów oczekuje kontynuacji aprecjacji krajowej waluty na początku roku, kiedy rynek odzyska pełną płynność.

Źródło nieznane