"1 października ogłaszamy pogotowie strajkowe, a na 14-16 października zakładamy przeprowadzenie referendum. 20 października zostaną ogłoszone wyniki referendum i ewentualnie zostaną podjęte przygotowania do strajku" - powiedział Czyczerski.

Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność jest największym związkiem zawodowym działającym w KGHM. Związki zawodowe, które podjęły decyzję o pogotowiu strajkowym i przeprowadzeniu referendum reprezentują większość załogi KGHM Polska Miedź.

KGHM poinformował w poniedziałek, że jego przedstawiciele oraz przedstawiciele związku zawodowego SKGRM NSZZ Solidarność podpisali protokół rozbieżności z rokowań, które prowadzone były w celu rozwiązania sporu zbiorowego. Spór będzie prowadzony nadal, z udziałem mediatora.

Negocjacje dotyczyły dwóch postulatów, w tym podwyższenia wynagrodzeń o 550 zł miesięcznie od 1 sierpnia tego roku. Podwyżka miałaby nastąpić poprzez wzrost stawek osobistego zaszeregowania o 200 zł miesięcznie. Ponadto związki zawodowe postulowały zaprzestanie działań mających na celu integrację oddziałów górniczych i hutniczych spółki.

Reklama

KGHM nie zgadza się z postulatami pracowników.

"Spółka nie zmienia swojego stanowiska co do podwyżki płac i propozycji integracji kopalń" - powiedział we wtorek PAP Przemysław Ziółek, z biura prasowego KGHM. Dodał, że ewentualny strajk oznaczałby straty dla spółki.

Czyczerski poinformował ponadto, iż trzech członków rady nadzorczej KGHM z wyboru załogi chce odwołania prezesa spółki Mirosława Krutina.

"Złożyliśmy wniosek o odwołanie prezesa i umieszczenie takiego punktu w porządku obrad rady nadzorczej" - powiedział.

Najbliższe posiedzenie rady nadzorczej KGHM odbędzie się 9 października.

T.B.,(PAP)