Handel kontraktami na rudę żelaza jest wciąż w powijakach, ale ze względu roczną wartość rynku tego surowca – 200 mld dolarów – może wkrótce stać się liderem derywatów, tuż za ropą naftową.

Małe firmy brokerskie, które w Londynie zajęły się handlem kontraktami na rudę żelaza, już planują podwojenie lub potrojenie personelu. Nagrodą dla traderów jest perspektywa przekształcenia się rynku w rywala dla rynków innych surowcowych pod względem płynności i wielkości obrotów.

Według szwajcarskiego banku Credit Suisse rynek rudy żelaza jest wart ponad 200 mld dolarów, pozostając w tyle tylko za ropą naftową. W ciągu dwóch lat rynek swapów może wzrosnąć dziesięciokrotnie do 360 mln ton rocznie – ocenia Philip Killicoat, dealer rudy żelaza w londyńskim oddziale banku.

To niebywały skok zważywszy, że pierwsi pionierzy na tym rynku pojawili się dopiero w maju 2008 r. Ray Key, szef globalnego handlu metalami w Deutsche Bank i Kamal Naqvi, szef transakcji inwestorów w Credit Suisse, zaczęli oferować swapy za namową koncernu BHP Billiton, największej na świecie kompanii górniczej, która była niezadowolona ze sposobów ustalania cen na rudę żelaza.

CZYTAJ TAKŻE: Kopalnie ządają rekordowych cen rudy żelaza

Odsetek rudy żelaza sprzedawanej w formie kontraktów według benchmarkowej ceny rocznej spadnie w ciągu pięciu dla do zaledwie 40 proc., w porównaniu z 70 proc., gdyż kontrakty wygasną i nie zostaną odnowione – twierdzi Philips Kllicoat. Koncern BHP już zredukował proporcje ceny benchmarkowej dla rudy żelaza z 68 proc. w pierwszym półroczu do 54 proc. na drugie półrocze.

Rynek swapowy pozwala producentom rudy żelaza na wygodne dla nich ustalanie wielkości dostaw i ich cen, zamiast trzymać się benchmarku, który może nie odzwierciedlać aktualnego popytu – twierdzi Simon Overy, z londyńskiej firmy brokerskiej ICAP. Z kolei producentom stali derywaty umożliwiają zabezpieczenie dostępu do ich głównego surowca.

Obecnie popyt na rudę żelaza rośnie błyskawicznie, gdyż producenci stali znowu wykorzystują swój pełen potencjał a klienci przystąpili do odbudowywania zapasów. W Chinach cena surowca w natychmiastowej dostawie wzrosła w ciągu minionych 12 miesięcy o 49 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Poważne pęknięcia w systemie ustalania cen rudy żelaza

Na początku lutego Credit Suisse podniósł o 50 proc. swoją prognozę (benchmarkowej) ceny rudy żelaza na 2010 rok do 86 dolarów za tonę.

Złoża rudy żełaza / Bloomberg