Informację taką podał dziennik “Wirtschaftsblatt” powołując się na Michaela Palzera, rzecznika Raiffeisen. Decyzji Allied Irish należy się spodziewać pod koniec września – twierdzi gazeta wydawana w Wiedniu.

Według dziennika zainteresowanie polskim bankiem wyraziło także szereg innych wielkich europejskich banków, w tym francuskie Societe Generale i BNP Paribas, włoski UniCredit, hiszpański Banco Santander i holenderski Rabobank. „Wirtschaftsblatt” nie podje źródła tej informacji - pisze agencja Bloomberg.

CZYTAJ TAKŻE: Irlandzki Allied Irish Bank sprzeda swoje udziały w BZ WBK

Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK już wcześniej oświadczył spodziewa się, że sporo instytucji zagranicznych jest zainteresowanych przejęciem polskiego banku.

Reklama

W nieoficjalnych informacjach pojawia się także brytyjski HSBC. Poza tym, analitycy stwierdzili, że zakupem BZ WBK mógłby być zainteresowany Bank Pekao, który wypłacił relatywnie niską dywidendę, pozostawiając większość z 2,4 mld zł zysku z 2009 roku w kasie.

Zainteresowanie BZ WBK może być tym większe, że bank suchą nogą przeszedł przez kryzys i jako jeden z niewielu zarobił w 2009 roku więcej niż w 2008. Na dodatek prezes Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie zamierza zwalniać tempa. – Chcemy, by zysk netto w tym roku wzrósł – powiedział. Nadal też zamierza zwiększyć sieć banku o 20–25 placówek.

Zaskakująca jest jednak szybkość, z jaką AIB chce dokonać transakcji sprzedaży BZ WBK – specjaliści od przejęć twierdzą, że sprzedaż tak dużego banku (czwartego pod względem aktywów i kapitałów banku w Polsce) trwać może nawet kilka kwartałów. Tymczasem AIB już ogłosił, że przy sprzedaży BZ WBK będzie doradzał mu Morgan Stanley – jeden z największych banków inwestycyjnych świata. Ile warty jest BZ WBK? Według wczorajszego kursu jego rynkowa wartość sięgnęła prawie 4 mld euro, natomiast wartość 70 proc. pakietu akcji polskiego banku wynosiła ponad 2,5 mld euro. Według różnych szacunków analityków z Wysp Brytyjskich i z Polski AIB zarobi na sprzedaży BZ WBK 1–2 mld euro.

ikona lupy />
Logo banku Raiffeisen / Bloomberg