"Na razie została ustabilizowana sytuacja w NBP poprzez likwidację luki prawnej w ustawie, która umacnia pozycję prezesa. Równolegle rozpocząłem rozmowy na temat perspektywy i czasowej, i personalnej wyłonienia już stałego prezesa" – powiedział Komorowski w TOK FM.

"Jeżeli okaże się, że jest większość wokół dobrej kandydatury, to ją poddam pod głosowanie w Sejmie jak najszybciej, bo lepiej dla banku centralnego, gdzie są nasze wspólne pieniądze, aby był ustabilizowany przez mocną pozycję prezesa. Ale nie chciałbym ryzykować tego, że - ze względu na gorączkę przedwyborczą - nawet najlepsza kandydatura może się spotkać z brakiem większości w Sejmie, bo to by osłabiało pozycję NBP, a nie umacniało" – mówił marszałek Sejmu.

Komorowski dodał, że rozpoczął pierwsze konsultacje i szuka kandydatów spełniających najwyższe standardy i posiadających takie cechy jak profesjonalizm, doświadczenie oraz rozpoznawalność w świecie.

Obecnie obowiązki prezesa NBP, po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka pełni pierwszy wiceprezes Piotr Wiesiołek. Na mocy uchwały Rady Polityki Pieniężnej z 12 kwietnia pełni on także rolę jej przewodniczącego z prawem do zwoływania posiedzeń.

Reklama

W piątek Sejm jednogłośnie znowelizował ustawę o Narodowym Banku Polskim, która doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci.

Nowe przepisy pozwolą płynnie wykonywać zadania ciążące na organach NBP po upływie kadencji prezesa banku centralnego, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa. Nowelizacja mówi, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP w razie śmierci, złożenia rezygnacji oraz w razie odwołania, wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP pełni obowiązki prezesa do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. Ponadto projekt precyzuje, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP, po upływie okresu sześcioletniego, prezes NBP pełni obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę.