Inwestycja w „condohotel”, czy też „aparthotel” polega na kupnie prawa własności do apartamentu w hotelu. Kupując lokal nabywca staje się jego właścicielem i wpisany zostaje w odrębnej księdze wieczystej, a operator hotelu podpisuje z nabywcą wieloletnią umowę najmu. Wynagrodzenie za wynajem może być stałe, zmienne lub stanowić połączenie tych dwóch form, np. gdy operator gwarantuje dochód z najmu przez kilka pierwszych lat, a później jest on uzależniony od obłożenia hotelu.

Według analizy firmy Home Broker dochód z takiej inwestycji jest stosunkowo wysoki – stopa zwrotu wynosi między 7 a 10 proc. brutto, czyli 6,41-9,15 proc. netto. Dla porównania przeciętne oprocentowanie tradycyjnych lokat rocznych na kwotę 50 tys. zł w grupie 29 banków wynosi według wyliczeń analityków Home Broker 3,65 proc. netto.

Dodatkową korzyścią z inwestycji w „condohotel”, czy też „aparthotel” jest to, że inwestor może liczyć na wzrost wartości lokalu w długim terminie. Korzystna jest ponadto nowa forma opodatkowania – w formie ryczałtu od przychodów w wysokości 8,5 proc. Korzystna podatkowo jest również możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT nawet przez osobę, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W tym celu przed zakupem lokalu trzeba zarejestrować się jako podatnik VAT składając formularz VAT-R w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Minusem tego typu inwestycji jest nieduża liczba nieruchomości w polskich kurortach wakacyjnych umożliwiających takie ulokowanie pieniędzy. Home Broker szacuje, że co roku rozpoczyna się budowę tylko ok. 20 takich obiektów. Negatywnym aspektem jest również konieczność zaangażowania dość dużych pieniędzy – w hotelu o wysokim standardzie może to być nawet ponad 350 tysięcy złotych za jeden pokój. Inwestycja w „condohotel” lub „aparthotel” wiąże się również z pewnym ryzykiem – najpierw związanym z zaangażowaniem kapitału w projekt deweloperski, a później po prostu z działalnością hotelową.

Reklama
ikona lupy />
Oprocentowanie i rentowność inwestycji - przed i po opodatkowaniu / Inne
ikona lupy />
Zasady „condohotel” - „aparthotel” / Forsal.pl