Jeszcze w czerwcu 2009 roku przeciętne oprocentowanie nowo udzielanych kredytów w polskiej walucie wynosiło 7,43 proc. W ciągu roku oprocentowanie spadło zatem o 1,57 pkt proc.

"Należy jednak zaznaczyć, że oferty banków są bardzo zróżnicowane i w części z nich oprocentowanie znacząco odbiega od wartości przeciętnych" - twierdzi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. "W przypadku kredytów w złotych różnica między najniższym oprocentowaniem (5,21 proc. w BZ WBK) i najwyższym (8,66 proc. w BPH) to prawe 3,5 pkt. proc." - dodaje Sadowski.

Jak wynika z raportu istotnie spadło także przeciętne oprocentowanie kredytów w euro. Przed rokiem w czerwcu wynosiło ono 5 proc., a obecnie - już tylko 3,44 proc. Wyjątkiem jest jedynie kredyt we frankach, którego oprocentowanie utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie ok. 4 proc.

Powodem obniżki przeciętnego oprocentowania kredytów w złotych i euro jest według analityków Szybko.pl i Expandera uatrakcyjnienie ofert przez banki i poprawa warunków rynkowych. Banki obniżyły marże, a ten efekt został dodatkowo wzmocniony przez niższe poziomy stawek bazowych (WIBOR, LIBOR, EURIBOR).

Reklama

Sprawdź, gdzie dostaniesz kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości.

ikona lupy />
Przeciętne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych / Forsal.pl
ikona lupy />
Przeciętne marże kredytów mieszkaniowych / Forsal.pl
ikona lupy />
Oprocentowanie i marża kredytów hipotecznych w PLN - maj 2010 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Oprocentowanie i marża kredytów hipotecznych w EUR - maj 2010 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Oprocentowanie i marża kredytów hipotecznych w CHF - maj 2010 r. / Forsal.pl